Trwa ładowanie...
dfcgl8g
Bitwa o Mosul. Wojsko irackie weszło do miasta, trwają ciężkie walki z dżihadystami

Bitwa o Mosul. Wojsko irackie weszło do miasta, trwają ciężkie walki z dżihadystami

• Wojsko weszło od wschodu do Mosulu, zajęło pozycje w dzielnicy Dżudajat al-Mufti
• Wcześniej wyzwolona przez siły irackie została miejscowość Gogdżali
• Mosul pozostaje od 2014 roku w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dfcgl8g

Irackie wojsko weszło od wschodu do Mosulu, rozpoczynając "prawdziwą bitwę" o to miasto na północy Iraku, pozostające od 2014 roku w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego - poinformowało dowództwo irackiej armii. Z wojskowego komunikatu wynika, że wojsko zajęło pozycje w dzielnicy Dżudajat al-Mufti. Opanowało też siedzibę telewizji znajdującą się na obrzeżach miasta.

Wcześniej wyzwolona przez siły irackie została miejscowość Gogdżali granicząca z Mosulem. To ostatnia miejscowość, którą wojsko musiało opanować przed wkroczeniem do samego Mosulu, gdzie według różnych źródeł przebywa 3-8 tys. bojowników IS.

dfcgl8g

- Zakleszczymy Państwo Islamskie ze wszystkich stron. Dżihadyści nie mają dokąd uciec. Mogą albo zginąć, albo się poddać - mówił kilka godzin wcześniej w przemówieniu telewizyjnym premier Iraku Hajder al-Abadi.

Od 17 października irackie siły i kurdyjscy bojownicy (peszmergowie) prowadzą ofensywę na Mosul, będący ostatnim bastionem IS w Iraku. Z powietrza wspiera ich koalicja pod dowództwem USA. W sobotę do walk o miasto włączyły się proirańskie szyickie milicje w Iraku, mające na celu odcięcie drogi między Mosulem a Ar-Rakką, głównym bastionem IS w Syrii.

Bitwa o Mosul. Spodziewane jest otwarcie korytarzy humanitarnych

Oczekuje się, że zanim dojdzie do szturmu na centrum Mosulu, jednostki antyterrorystyczne poczekają na inne siły biorące udział w ofensywie. Ewentualnie wcześniej zajmą samodzielnie dzielnice po wschodniej stronie przepływającego przez miasto Tygrysu, gdzie brak jest umocnionych pozycji Państwa Islamskiego.

dfcgl8g

Spodziewane jest otwarcie korytarzy humanitarnych, którymi będzie mogła się wydostać przynajmniej część ludności miasta, szacowanej na 1,5 mln osób.

Turcja, która usiłuje włączyć się w bitwę o Mosul mimo sprzeciwu rządu w Bagdadzie, poinformowała we wtorek o wysłaniu do swojej graniczącej z Irakiem prowincji Sirnak czołgów, dział, wozów opancerzonych i ciężkiego sprzętu budowlanego.

Minister obrony Turcji Firki Isik powiedział, że ruch ten jest podyktowany "ważnym rozwojem wypadków w regionie". - Turcja musi być przygotowana na każdą sytuację i (ta dyslokacja) jest częścią tych przygotowań - powiedział, cytowany przez oficjalną agencję Anatolia.

Sirnak jest jednocześnie jedną ze scen konfliktu między turecką armią a uznawaną za terrorystyczną kurdyjską Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

dfcgl8g

Podziel się opinią

Share

dfcgl8g

dfcgl8g
Więcej tematów