Bitwa o Joaninę rozpoczęta - wszyscy chcą porozumienia
W Lizbonie rozpoczął się dwudniowy szczyt europejski, na którym unijni przywódcy mają przyjąć nowy Traktat Reformujący UE. Wychodząc naprzeciw polskiemu postulatowi w sprawie tzw. mechanizmu z Joaniny,
przewodnicząca UE Portugalia chce, by porozumienie zostało zawarte jak
najszybciej.
Nieoficjalnie od różnych dyplomatów dowiedziała się, że portugalskie przewodnictwo ma już gotową propozycję rozwiązania polskiego problemu z Joaniną. Teraz pozostaje uzyskać na nią zgodę pozostałych państw członkowskich.
Ponieważ Polska obstaje, by ten odwlekający podejmowanie decyzji w Radzie UE mechanizm był zapisany w protokole dołączonym do traktatu (a nie w deklaracji jak obecnie), portugalskie przewodnictwo przygotowało propozycję: wpisanie mechanizmu do protokołu przy jednoczesnym jego osłabieniu. Tak, by ewentualne zmiany w przyszłości były podejmowane jednomyślnie w unijnej Radzie ministrów, ale bez uruchamiania procedury zmian traktatowych.
Tak jak chce Polska, wpisanie do protokołu tego mechanizmu uczyniłoby zeń prawo pierwotne.
Dużo większym problemem do rozwiązania przez portugalskie przewodnictwo wydaje się postulat Włoch, by zwiększyć liczbę eurodeputowanych z tego kraju. Portugalskie przewodnictwo zdaje sobie sprawę - podkreślają dyplomaci - że spełnienie tego postulatu narusza kompromisową propozycję przygotowaną przez Parlament Europejski i może pociągnąć lawinę podobnych żądań z innych krajów.
Polska przyjechała z zamiarem porozumienia na lizboński szczyt UE w sprawie Traktatu Reformującego - z kolei zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Robert Draba, oceniając, że szanse na kompromis są duże.
Pytany przez polskich dziennikarzy w kuluarach szczytu, jak procentowo ocenia możliwość porozumienia, odparł, że na 80-90%
Jednocześnie poinformował, że w tej chwili wszystkie strony skłaniają się, żeby rozmawiać o protokole jako miejscu zapisania mechanizmu z Joaniny, co jest polskim postulatem.
Przed rozpoczęciem szczytu prezydent Lech Kaczyński spotkał się z brytyjskim premierem Gordonem Brownem. Premier Wielkiej Brytanii odniósł się ze zrozumieniem do stanowiska polskiego. Jesteśmy dobrej myśli przed rozpoczęciem dalszych negocjacji - powiedział prezydencki minister.
W nowoczesnym okrągłym pawilonie "Atlantico" nad brzegiem Tagu, gdzie spotykają się przywódcy, trwa pierwsza sesja robocza szczytu. Na godzinę 21.00 czasu warszawskiego przewidziano roboczą kolację. Rozciągająca się dookoła dzielnica "Park Narodów", pamiątka po Wystawie Światowej EXPO z 1998 roku, została z okazji szczytu częściowo zamknięta dla mieszkańców Lizbony. Nad bezpieczeństwem uczestników szczytu czuwa ponad 3 tys. policjantów.
Inga Czerny i Michał Kot