Biskupi z Polski i Niemiec upamiętnili zamordowanych w KL Dachau
Biskupi z Niemiec i Polski upamiętnili ofiary zamordowane w czasie wojny przez nazistów w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. Uroczystość odbyła się w 70. rocznicę wyzwolenia znajdującego się pod Monachium obozu przez żołnierzy USA. - Był to triumf nad złem, które przez dwanaście lat na tym miejscu siało spustoszenie - powiedział, nawiązując w kazaniu do wyzwolenia obozu przez Amerykanów, kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi.
29.04.2015 | aktual.: 29.04.2015 17:33
We mszy św. w Kaplicy Śmiertelnego Lęku Chrystusa uczestniczyli polscy biskupi i księża biorący udział w pielgrzymce polskiego duchowieństwa do Dachau w Bawarii pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
Niemiecki hierarcha nazwał obóz "esencją" nazistowskiego reżimu "pogardzającego ludźmi, znęcającego się nad nimi i mordującego ludzi". Wspominając ofiary przypomniał, że w obozie hitlerowcy więzili 200 tys. osób, z których ponad 40 tys. zginęło.
Kard. Marx podkreślił, że Dachau jest szczególnym miejscem dla Kościoła w Polsce. Polacy stanowili najliczniejszą grupę narodową wśród więźniów. Było ich 41 tys., w tym 1780 księży, z których co najmniej 868 poniosło śmierć. Represje wobec należącego do elity narodu duchowieństwa były - jak powiedział niemiecki kardynał - częścią prowadzonej przez nazistowskie Niemcy "polityki wyniszczenia i czynienia niewolnikami" ludów słowiańskich.
Arcybiskup powiedział, że dziękuje Bogu za "dar pojednania, który nasze narody w ostatnich dekadach otrzymały". - Właśnie my, jako polscy i niemieccy katoliccy chrześcijanie, jesteśmy w szczególny sposób powołani, mamy misję, aby wnieść doświadczenie cierpienia, terroru i pojednania do współczesnej historii Europy - zaznaczył niemiecki duchowy.
Niemiecki episkopat podkreślił w komunikacie, że uroczystości w Dachau są częścią intensywnej współpracy polskich i niemieckich duchownych. 31 sierpnia 2014 roku przedstawiciele obu episkopatów obchodzili wspólnie w Gliwicach 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. 22 listopada w Częstochowie planowane są obchody 50. rocznicy wydania listu polskich biskupów do episkopatu Niemiec, zawierającego słynny fragment "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie".