PolskaBiskupi wyrazili uznanie dla pracy ewangelizacyjnej Radia Maryja

Biskupi wyrazili uznanie dla pracy ewangelizacyjnej Radia Maryja

Biskupi polscy jako pasterze Kościoła
wyrazili uznanie i podziękowanie za wielką pracę ewangelizacyjną
prowadzoną przez Radio Maryja - głosi komunikat po
zakończonych obradach na Jasnej Górze Rady Stałej Konferencji
Episkopatu Polski i biskupów diecezjalnych.

W komunikacie biskupi podkreślają, że "nastąpił znaczący postęp w ustaleniu właściwych relacji prawnych między Warszawską Prowincją Redemptorystów oraz Konferencją Episkopatu Polski, czego wyrazem jest przyjęcie tekstu umowy przygotowanej przez Zespół Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja i przedstawicieli ojców redemptorystów".

Jak informują biskupi, nieuregulowane umową zagadnienia, dotyczące Radia Maryja a także innych mediów katolickich, będą przedmiotem prac kompetentnych zespołów.

Rada Stała i biskupi diecezjalni zebrali się we wtorek. Po zakończeniu obrad przewodniczący Zespołu ds. Troski Duszpasterskiej o Radio Maryja abp Sławoj Leszek Głódź powiedział, że biskupi określili regulamin Rady Programowej, podpisali z zakonem redemptorystów umowę ją tworzącą i przyjęli jej statut. Do rady wejdzie ośmiu członków: czterech przedstawicieli redemptorystów i czterech księży profesorów: liturgista, dogmatyk, filozof oraz profesor teologii moralnej.

Wśród desygnowanych przez biskupów jest rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu ks. prof. Wacław Depo, który będzie przewodniczył Radzie Programowej Radia Maryja. Jest w niej także ks. prof. Tomasz Dutkiewicz z Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu i ks. prof. Jerzy Troska z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; kieruje Zakładem Teologii Moralnej.

W środowym komunikacie hierarchowie ponadto zachęcają do podjęcia intensywnych przygotowań w związku ze zbliżającą się (25-28 maja) pielgrzymką papieża Benedykta XVI do Polski. Biskupi wzywają do gorącej modlitwy w tej intencji w parafiach i wspólnotach zakonnych. Apelują również do wszystkich wiernych, aby dostosowali rytm życia w tych dniach do tego wydarzenia. "Media będą przekazywać relacje z wizyty apostolskiej, zechciejmy zarezerwować czas na duchowe włączenie się w jej przebieg. Nade wszystko jednak biskupi zachęcają do osobistego udziału w spotkaniach z Ojcem św. Benedyktem XVI" - głosi dokument. Biskupi zaapelowali też o to, aby w miesiącu maju - miesiącu maryjnym - pamiętać o 350-leciu oddania Polski pod opiekę Matki Bożej przez króla Jana Kazimierza, 25. rocznicy zamachu na Ojca św. Jana Pawła II oraz o 25. rocznicy odejścia do domu Ojca Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego.

"Wzorem Maryi zechciejmy w miesiącu Jej poświęconym otworzyć się na orędzie ewangeliczne następcy św. Piotra Benedykta XVI, który odwiedzi sanktuaria maryjne na Jasnej Górze i w Kalwarii Zebrzydowskiej. W maju odbywają się również egzaminy maturalne. Pamiętajmy o modlitwie w intencji naszej młodzieży stojącej przed wyborem drogi życiowej, w tym także do służby kapłańskiej i życia konsekrowanego" - głosi komunikat biskupów. Hierarchowie z aprobatą przyjęli ustanowienie Medalu Zasługi za Dzieła Apostolstwa przyznawanego przez Akcję Katolicką w Polsce.

Liturgicznym zakończeniem zebrania Rady Stałej i biskupów diecezjalnych było poświęcenie "Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego" wzniesionego przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz uroczysta msza św. koncelebrowana na Jasnej Górze w uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.

Źródło artykułu:PAP
kościółepiskopattadeusz rydzyk
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)