Trwa ładowanie...
d136ivc

Biskupi: Lizbona nie narusza ochrony życia poczętego

Stała komisja episkopatu Irlandii uznała, że Traktat Lizboński nie narusza zagwarantowanego w konstytucji kraju prawa do życia dziecka poczętego, nie toruje drogi aborcji ani eutanazji.

Share
d136ivc

W wydanym oświadczeniu komisja odcina się od "wprowadzających w błąd, nieprawdziwych i nieodnoszących się do meritum traktatu" materiałów propagandowych, kolportowanych przez przeciwników Traktatu w budynkach kościelnych i miejscach kultu.

"Traktat Lizboński ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla nas, tu w Irlandii, ale także dla przyszłego kształtu europejskiego projektu (...). Irlandzcy wyborcy mają obowiązek udziału w referendum i głosowania nie tylko z myślą o swym osobistym lub grupowym interesie, ale także dla dobra wszystkich obywateli" - podkreślono w oświadczeniu.

Biskupi przyznają, że Traktat Lizboński oznacza rezygnację przez państwa członkowskie UE z części suwerenności, ale zauważają jednocześnie, że w niektórych kwestiach może to służyć osiągnięciu wspólnego dobra, jeśli nie osłabia podstawowej zasady, iż sprawy nie powinny być załatwiane na ponadnarodowym szczeblu unijnym, jeśli można je załatwić na lokalnym, regionalnym lub narodowym.

Wprawdzie biskupi nie popierają żadnej ze stron, a ich intencją jest wskazanie katolikom, że mogą w dobrej wierze głosować "tak" lub "nie", niemniej - w ocenie komentatorów - oświadczenie zostanie odczytane jako wyraz poparcia dla unijnego Traktatu.

d136ivc

W ubiegłym tygodniu biskup diecezji Down&Connor Noel Treanor powiedział komisji parlamentu w Dublinie, że w tekście Traktatu Lizbońskiego nie ma niczego, co uzasadniałoby odrzucenie go ze względów religijnych lub etycznych.

Równie zdecydowane stanowisko w sprawie Traktatu zajęły trzy irlandzkie Kościoły protestanckie, ostrzegając, że odrzucenie dokumentu zwiększy izolację Irlandii i będzie miało wpływ na to, czy i jak kraj upora się z gospodarczym kryzysem.

Protestanckie Kościoły wskazują też, iż zwycięstwo przeciwników Traktatu w referendum zamknie drogę dalszemu rozszerzeniu UE.

d136ivc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d136ivc
Więcej tematów