Biskupi liberalizują przykazania kościelne
Konferencja Episkopatu Polski wydała list
pasterski w sprawie przykazań kościelnych w związku z
zatwierdzeniem przez Watykańską Kongregację Nauki i Wiary zmian w
ich formule - poinformowała Katolicka Agencja
Informacyjna.
Watykańska Kongregacja zaakceptowała zmniejszenie liczby tzw. świąt nakazanych (odbywają się one w dni robocze, a wierni w ich trakcie są zobowiązani w sumieniu do uczestnictwa w mszy świętej oraz zachęty do przestrzegania postu). Nie będą już nimi uroczystości: Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, świętego Józefa i świętych Apostołów Piotra i Pawła. Biskupi jednak zachęcają, by zgodnie z tradycją wierni nadal uczestniczyli w liturgiach. Istotna zmiana dotyczy także przeniesienia uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego na 7. niedzielę Wielkanocy.
Jedynym świętem nakazanym, obchodzonym w dniu pracy, pozostaje uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Biskupi wyrażają nadzieję, że nadejdzie czas, kiedy "to ważne święto stanie się dniem wolnym od pracy".
Przesłanie biskupów ma m.in. ułatwić wiernym rozstrzyganie dylematów związanych z wymogiem uczestnictwa w liturgii właśnie w święta nakazane. Nowe sformułowanie przykazań kościelnych będzie obowiązywać wiernych od nowego roku liturgicznego, czyli od pierwszej niedzieli Adwentu. Właśnie wtedy - 30 listopada - w kościołach całej Polski będzie czytany ten list pasterski.
Episkopat przypomina w liście, że pierwszą niedzielą Adwentu Kościół rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Tłumaczy, że okres Adwentu ma podwójne znaczenie: jest czasem przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia, jednocześnie jest okresem, kiedy "poprzez wspominanie pierwszego przyjścia Chrystusa oczekujemy Jego powtórnego przyjścia. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania".
Biskupi tłumaczą, co jest istotą świętowania chrześcijańskiego; piszą, że ma ono przypominać wiernym wydarzenia historii zbawienia. Świętując, wierni mają "stawać się bardziej podobnymi do Chrystusa, mają bardziej podobać się Bogu, mają być lepszymi i świętszymi". Podkreślają, że najstarszym dniem świątecznym jest cotygodniowe świętowanie zmartwychwstania Pańskiego w niedzielę, a jedna z niedziel - obchodzona jako Wielkanoc - to doroczne świętowanie Paschy Chrystusa.
Poza tym biskupi wymieniają inne święta, takie jak: Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie, Wniebowstąpienie Pańskie, Boże Ciało, a także święta ku czci Matki Bożej i ku czci świętych. Podkreślają, że należy starać się właściwie je przeżywać, obchodzić je we wspólnocie rodzinnej i parafialnej.
Biskupi wzywają do przestrzegania dni i okresów pokuty, którymi są wszystkie piątki i czas Wielkiego Postu. Zachęcają także "do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce", mimo że spożywanie pokarmów mięsnych w tym czasie nie jest grzechem.
Episkopat zwraca także uwagę, że piąte przykazanie kościelne przypomina, by troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła. Dziękuje wiernym za ofiary składane na potrzeby Kościoła.
Biskupi przypominają, że przykazania kościelne w nowej formule brzmią: 1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. 3. Przynajmniej raz w roku w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą. 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
"Wyjaśniając obecne stanowisko w sprawie przykazań kościelnych, mamy nadzieję, że przyczyni się to do większej przejrzystości, a w konsekwencji do kształtowania spokoju sumienia, który niejednokrotnie zakłócały pytania o przyczynę usprawiedliwiającą nieobecność na Eucharystii w dni, w które obowiązuje praca zawodowa" - napisali biskupi w podsumowaniu listu.