Biskupi Europy: Chrystus - nadzieją Europy
Musimy wierzyć w Boga nadziei, w Boga, który jest nadzieją - dla nas i dla całego świata. Dotyczy to także Europy, kontynentu, który - jak chyba nigdy dotąd w historii - znajduje się na najlepszej drodze do zjednoczenia - głosi list pasterski biskupów Europy.
Środkowoeuropejski Dzień Katolików jest obchodzony przez cały rok i kończy się wspólną "pielgrzymką narodów" do Mariazell w Austrii 22 i 23 maja 2004 roku.
Biskupi podkreślają w liście, że po raz pierwszy wspólnie zwracają się w nim do swych wiernych, a czynią to w poczuciu współodpowiedzialności za Europę.
"W tej wierze słowami Synodu Biskupów dla Europy możemy powiedzieć naszym obywatelom, a szczególnie tym, którzy są odpowiedzialni za politykę i społeczeństwo, i mają na nie wpływ: 'Orędzie i świadectwo Ewangelii tworzą potężne źródło mocy', które może nadać Europie nieodzowną i często cytowaną duszę, zdolną nastawić gospodarkę na służbę dla wspólnego dobra, uczynić politykę miejscem odpowiedzialnych i dalekowzrocznych rozstrzygnięć, uczynić życie społeczne miejscem wsparcia dla instytucji, począwszy od rodziny, aż po zespoły, które przedstawią żywotną tkankę nowych europejskich wspólnot" - napisali biskupi Europy.
Przypominają również słowa papieża Jana Pawła II, które wypowiedział on podczas Nieszporów Europejskich 10 września 1983 roku w Wiedniu: "Nadzieją Europy jest Krzyż Chrystusa. Jest on znakiem przebaczającej i przezwyciężającej śmierć i cierpienie miłości Boga ku człowiekowi, obietnicą braterstwa wszystkich ludzi i narodów, Bożym źródłem mocy rozpoczynającej się odnowy całego stworzenia".