Świat"Bild": próba szantażu wobec kandydata SPD na kanclerza

"Bild": próba szantażu wobec kandydata SPD na kanclerza

Dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu anonimowy szantażysta chciał zmusić kandydata opozycyjnej SPD Peera Steinbruecka do wycofania się z walki o fotel kanclerza Niemiec - podał niemiecki tabloid "Bild". Polityk złożył doniesienie o przestępstwie.

Domniemany szantażysta oskarżył Steinbruecka i jego małżonkę Gertrud o nielegalne zatrudnienie sprzątaczki i zagroził, że upubliczni sprawę, jeżeli polityk SPD nie zrezygnuje z kandydowania w wyborach 22 września - czytamy w gazecie.

Na wiecu wyborczym w sobotę w Erfurcie Steinbrueck powiedział, że złożył doniesienie o popełnieniu przestępstwa, ponieważ sprawa "podpada pod kodeks karny". Jak podkreślił, to czego on i jego rodzina doświadczyła podczas kampanii wyborczej, "wykracza poza granicę niedogodności, z jakimi należałoby się w takiej sytuacji pogodzić". "Nie mieści mi się w głowie, że można posunąć się aż do próby szantażu" - powiedział socjaldemokrata, zapewniając, że nie zrezygnuje z walki o urząd kanclerski.

Prokuratura w Bonn wszczęła śledztwo w sprawie szantażu.

Przewodniczący SPD Sigmar Gabriel powiedział, że szantaż wobec Steinbruecka stanowi "absolutne dno obecnej kampanii".

Małżonka kandydata Gertrud Steinbrueck zdementowała na łamach "Bilda" zarzuty: "Steinbrueckowie nie mają na sumieniu niczego, czym można by ich zaszantażować, i nie dadzą się szantażować".

Z materiału opublikowanego w tabloidzie wynika, że gdy Steinbrueckowie przeprowadzili się w 1999 roku do Bonn, mieszkająca w tym samym mieście matka Gertrud, by odciążyć pracującą w zawodzie nauczycielki córkę, odstępowała jej przez pół roku raz w tygodniu swoją sprzątaczkę. "Płaciłam sprzątaczce za wykonaną u mnie pracę i rozliczałam się następnie z matką" - powiedziała Gertrud Steinbrueck.

Po upływie pół roku żona polityka chciała zatrudnić pomoc domową na stałe, jednak ta odmówiła podpisania umowy o pracę. Kobieta tłumaczyła, że może pracować tylko na czarno, ponieważ w przeciwnym razie jej mąż straciłby pracę, a cała rodzina pozwolenie na pobyt w Niemczech.

- Bardzo mnie to wzruszyło. Musiałam jednak powiedzieć 'nie', ponieważ nie mogłam zatrudnić jej nielegalnie. Na pocieszenie sprezentowałam jej 500 marek - wyjaśniła Gertrud Steinbrueck. W rozmowie z "Bildem" oceniła, że postąpiła wówczas właściwie. Wyciąganie tej sprawy po 14 latach, by szantażować jej męża, uznała za "podłość".

Pod koniec sierpnia tygodnik "Welt am Sonntag" opublikował materiały mogące sugerować kontakty Steinbruecka ze wschodnioniemieckimi służbami specjalnymi.

W wyborach do Bundestagu 22 września socjaldemokrata Steinbrueck jest rywalem urzędującej szefowej rządu Angeli Merkel (CDU)
. Aktualne sondaże dają Merkel zdecydowaną przewagę nad kandydatem SPD; również jej partia CDU zdecydowanie wyprzedza opozycyjną SPD.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)