Trwa ładowanie...
d3zjgck

Bieńkowska przestrzegała KE przed antagonizowaniem Polaków wobec UE

• Polska komisarz miała przekonywać KE do dialogu z Polską
• "W Polsce odbyły się demokratyczne wybory i nikt tego nie neguje"
• Tezy wystąpienia Bieńkowskiej udostępniono PAP
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komisarz Elżbieta Bieńkowska
Komisarz Elżbieta Bieńkowska (PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET)
d3zjgck

Komisarz Elżbieta Bieńkowska przekonywała podczas środowego posiedzenia Komisji Europejskiej, że należy prowadzić szczery i otwarty dialog z polskim rządem i unikać antagonizowania Polaków wobec UE - wynika z tez jej wystąpienia, udostępnionych PAP.

Komisja postanowiła rozpocząć wobec Polski procedurę ochrony państwa prawa, aby wyjaśnić wątpliwości dotyczące reformy Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja ta nie zapadła w głosowaniu, ale została podjęta w drodze konsensusu, po długiej dyskusji.

Bieńkowska zabrała głos w debacie, ale - jak zastrzegali już wcześniej unijni urzędnicy - oczekiwano od niej raczej neutralnego stanowiska i przedstawienia faktów. Komisarze UE nie są bowiem reprezentantami swoich państw, ale instytucji unijnej.

d3zjgck

Z tez wystąpienia Bieńkowskiej wynika, że miała ona wskazać, iż w Polsce odbyły się demokratyczne wybory i nikt tego faktu nie neguje. - Jako kolegium komisarzy musimy zrobić wszystko, co możliwe, by nie antagonizować narodu polskiego przeciwko instytucjom europejskim i integracji europejskiej, ale by rozmawiać otwarcie i szczerze z polskim rządem - miała powiedzieć Bieńkowska.

- Rozpoczynanie formalnej procedury przeciw Polsce może zostać wykorzystane przeciwko integracji europejskiej zarówno wewnętrznie, jak i na zewnątrz przez strony i kraje, które niekoniecznie są zadowolone ze zjednoczenia Europy i ważnej roli Polski w UE - miała przestrzegać.

Z tez jej wystąpienia wynika, że podkreśliła również, iż KE najpierw musi ocenić informacje dostarczone przez polski rząd, działając w granicach prawa oraz zapewniając "równe traktowanie państw członkowskich". Miała ostrzegać też przed stronniczością oraz zajmowaniem się dziedzinami, w których UE nie ma kompetencji.

Komisarz miała także apelować, by prowadząc dialog z Polską, równolegle przypominać Europejczykom o osiągnięciach i sukcesie Polski w minionym 25-leciu.

d3zjgck

W środę wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformował, że Komisja rozpoczyna z Polską dialog, uruchamiając pierwszy etap procedury wobec Polski mającej na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa. Bezpośrednią przyczyną jest nierespektowanie wiążących orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, dotyczących jego składu i mianowania sędziów, a także wątpliwości co do nowelizacji ustawy o TK z 23 grudnia 2015 r.

Z Brukseli Anna Widzyk

Zobacz też: Martin Schulz: mam prawo krytykować działania polityczne podejmowane w Polsce

d3zjgck

Podziel się opinią

Share
d3zjgck
d3zjgck
Więcej tematów