Bielik odnaleziony w lesie. Mieszkaniec Radoszyc znalazł ptaka, który jest objęty ochroną gatunkową w Polsce
Rannego bielika odnalazł w lesie w okolicach Rudy Malenieckiej mieszkaniec Radoszyc. Wycieńczony ptak posiadał "obrączkę" z numerem seryjnym nadanym. Na miejsce szybko przyjechała policja, która zajęła się bielikiem. Trafił do Ośrodka Ptaków Drapieżnych. Niestety, nie udało się go uratować.
03.03.2017 | aktual.: 03.03.2017 10:12
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mężczyzna jadąc do lasu, tuż przy drodze, zauważył wycieńczonego bielika. Ptak nie miał siły się podnieść, o locie nawet nie było mowy. Dlatego postanowił zaopiekować się nim. Przeniósł bielika w bezpieczne miejsce, a następnie postanowił powiadomić funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Z akcją ratunkową policjanci z komisariatu w Radoszycach.
Bielik miał "obrączkę" z numerem seryjnym nadanym w Gdańsku
Funkcjonariusze potwierdzili, że wycieńczony ptak to bielik. A jak wiadomo, jest to ptak objęty ochroną gatunkową w Polsce. - Wykazał się godną naśladowania obywatelską postawą - powiedzieli policjanci.
Ptak miał "obrączkę" z numerem seryjnym nadanym w Gdańsku. Mundurowi z Radoszyc skonstatowali się z łowczym z koła łowieckiego działającego w pobliżu miejscowości Ruda Maleniecka, który przez noc zaopiekował się ptakiem.
Potem bielik trafił do Ośrodka Ptaków Drapieżnych przy Zespole Szkół Leśnych w Zagnańsku. Został poddany leczeniu. "Niestety, życia ptaka nie udało się uratować" - podała "Gazeta Wyborcza".
Bieliki są często mylnie nazywane orłami. To gatunek dużego ptaka drapieżnego z rodziny jastrzębiowatych. Łowi głównie ryby - duże leszcze, karpie, ale też szczupaki. Rozpiętość skrzydeł dużych osobników wynosi nawet 2,4 m. Jest w Polsce pod ochroną. Bielik uważany jest w naszym kraju za "króla ptaków". Przyjmuje się, że to ten gatunek jest uwidoczniony w godle Polski[