Biegli wypowiedzą się o zdrowiu Rywina
Dwaj biegli, autorzy opinii o stanie zdrowia
Lwa Rywina, zostali wezwani na poniedziałkowe posiedzenie Sądu
Okręgowego w Warszawie, który ma wtedy ostatecznie zdecydować, czy
Rywin - wezwany na 18 kwietnia do odbycia kary 2 lat pozbawienia
wolności - może w ogóle iść do więzienia.
15.04.2005 | aktual.: 15.04.2005 16:31
W czwartek do sądu wpłynęła opinia o stanie zdrowia Rywina powstała po badaniach zleconych przez sąd po wniosku obrony o odroczenie kary z powodu złego zdrowia Rywina. Obrona wniosła, by na poniedziałkowe posiedzenie sądu wezwać autorów tej opinii z zakładu medycyny sądowej. "Sąd przychylił się do tego wniosku" - powiedział w piątek PAP rzecznik sądu Wojciech Małek.
Małek nie chciał się odnieść do nieoficjalnych informacji PAP, iż z opinii lekarskiej wynika, że Rywin może odbywać karę więzienia. Dodał, że sam Rywin nie musi się stawiać na posiedzeniu, które będzie zamknięte dla prasy. Jeśli sąd podtrzyma wcześniejszą decyzję o rozpoczęciu wykonania kary od poniedziałku, będzie on musiał do końca dnia stawić się w zakładzie karnym przy ul. Rakowieckiej.
Wcześniej obrońcy zapewniali, że Rywin stawi się w więzieniu, ale zarazem pytali, kto weźmie odpowiedzialność, "jeśli chory człowiek będzie musiał iść do więzienia". Sąd odpowiadał, że Rywin może odsiadywać karę w więzieniu, przy którym funkcjonuje szpital, gwarantujący osadzonym opiekę medyczną.
W grudniu 2004 r. warszawski sąd apelacyjny uznał, że Rywin jest winny nie usiłowania oszustwa wobec Agory - za co w kwietniu 2004 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na 2,5 roku więzienia - lecz pomocy w płatnej protekcji ze strony nieustalonej grupy osób. Sąd apelacyjny obniżył wyrok do dwóch lat.
Prokuratura i obrona mogą wnieść jeszcze kasację do Sądu Najwyższego. Obrona zapowiedziała kasację już wcześniej - wraz z wnioskiem o wstrzymanie wykonania kary aż do rozpoznania sprawy w SN. "Kasacja jest na ukończeniu" - mówił ostatnio PAP mec. Marek Małecki.
Prokuratura zastanawia się, czy odwoływać się do SN w sprawie kwalifikacji prawnej czynu Rywina. Być może także prokuratura złoży kasację po analizie pisemnego uzasadnienia wyroku. Wtedy też zapadnie decyzja o ewentualnym śledztwie, które miałoby ustalić, czyim pomocnikiem był Rywin przy próbie płatnej protekcji - czyli w sprawie "grupy trzymającej władzę".
Samo złożenie kasacji nie uchyla prawomocności wyroku i w dalszym ciągu jest on wykonalny - jak stanowi prawo. Dopiero ewentualne uchylenie przez SN wyroku skazującego uchyla prawomocność i wykonalność orzeczenia; z reguły skazany wychodzi wtedy z więzienia.