Trwa ładowanie...

Biegacze na start! Silesia Marathon już 5 października

5 października już po raz szósty wystartuje Silesia Marathon. Uczestnicy imprezy przebiegną przez trzy śląskie miasta: Katowice, Siemianowice Śląskie i Mysłowice. Biegacze będą mogli bezpłatnie się zbadać, dowiedzieć się jak regenerować się przed i po maratonie oraz skorzystać ze specjalnej aplikacji.
Share
Biegacze na start! Silesia Marathon już 5 października
Źródło: Marcin Konieczny
dahdn7l

Do startu pozostał jeszcze prawie tydzień, ale już wiadomo, że wezmą w nim udział biegacze z 16 krajów świata. Silesia Marathon wystartuje w tym roku po raz szósty, a organizatorzy szacują, że w tym roku zostanie pobity rekord i w imprezie weźmie udział ponad 5 tys. uczestników.

W tym roku w trakcie maratonu biegacze będą mieli możliwość bezpłatnego zbadania serca w Mobilnej Klinice Serca. Badania będą wykonywali specjaliści z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS), nowego partnera wydarzenia.

– Przywiązujemy wagę do bezpieczeństwa od pierwszych edycji. Czerpiemy też wiedzę z praktyki – wyjaśnia obecność nowego partnera imprezy Bohdan Witwicki, prezes zarządu Fundacji Silesia Pro Active, głównego organizatora wydarzenia. – Dystans jest trudny, więc badania są bardzo ważne. Należy sprawdzić, czy zdrowie zawodnikom pozwala wziąć udział w maratonie – dodaje.

dahdn7l

Badania nie będą obowiązkowe, jednak organizatorzy będą zachęcać każdego uczestnika, by wziął w nich udział. Zdaniem specjalistów, każdy biegacz przynajmniej raz w roku powinien sprawdzić swoje zdolności zdrowotne do uprawiania tego sportu.

– Nasz udział w imprezie nie powinien nikogo dziwić. Zdrowy tryb życia jest najlepszym antidotum na choroby cywilizacyjne, wśród których dominują choroby układu krążenia – podkreśla prof. Paweł Buszman, prezes PAKS. – Zestaw takich badań powinien obejmować morfologię, badanie poziomu cholesterolu, badanie moczu, echo serca, EKG i pomiar ciśnienia, a także test wysiłkowy – dodaje profesor.

Specjaliści oprócz badań opracowali dla uczestników maratonu i półmaratonu pakiet porad, jak przygotować się do biegu oraz jak zregenerować się po nim.

– Zabiegi fizjoterapeutyczne, odnowa biologiczna, czyli masaże, kąpiele solankowe i hydromasaż, to idealne uzupełnienie w czasie okresu przygotowawczego. Pozwalają usunąć z organizmu wszelkie negatywne pozostałości po treningu – informuje Ewa Rybicka z Uzdrowiska Ustroń, w którym zwycięzcy biegu będą mieli okazję wypocząć w ramach tygodniowych i weekendowych pobytów ufundowanych przez PAKS.

dahdn7l

Udogodnieniem dla uczestników ma też być pierwsza w Polsce aplikacja na urządzenia mobilne przygotowana przez firmę JCommerce. Jest ona wzorowana na zagranicznych aplikacjach przeznaczonych dla uczestników maratonów i jest pierwszą tego typu aplikacją w Polsce. Za jej pośrednictwem zawodnik m.in. będzie miał dostęp do aktualności z bazy Silesia Marathon, trasy biegu wraz z informacją o obiektach znajdujących się w pobliżu.

dahdn7l

Podziel się opinią

Share
dahdn7l
dahdn7l
Więcej tematów