Trwa ładowanie...
d1foou0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Biden i Jaceniuk rozmawiali o kryzysie na wschodzie Ukrainy

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk rozmawiali o bieżącej sytuacji na wschodzie Ukrainy oraz o niedawnych reformach gospodarczych przeprowadzonych przez rząd w Kijowie - podały służby prasowe Białego Domu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biden i Jaceniuk rozmawiali o kryzysie na wschodzie Ukrainy
(PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d1foou0

Jak przekazano, Biden i Jaceniuk rozmawiali o obawach związanych z kontynuowanymi przez prorosyjskich separatystów atakami na ukraińskie wojska na wschodzie Ukrainy oraz o niedopuszczeniu, zgodnie z porozumieniem z Mińska, międzynarodowych obserwatorów OBWE do monitorowania terytorium kontrolowanego przez separatystów.

Przedmiotem rozmowy wiceprezydenta USA i premiera Ukrainy było także niewyrażenie zgody przez samozwańcze władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej na wpuszczenie na swoje terytorium grupy 60 ratowników, którzy jechali tam, by pomóc w akcji poszukiwawczej w kopalni węgla im. Zasiadki w Doniecku, gdzie w środę rano doszło do wybuchu metanu. W wyniku katastrofy zginęły trzydzieści trzy osoby.

Negocjacje pokojowe w Mińsku

d1foou0

12 lutego w Mińsku wynegocjowano porozumienie o zawieszeniu broni w walkach pomiędzy ukraińskimi siłami rządowymi i prorosyjskimi separatystami. Obie strony konfliktu zobowiązały się wówczas do wycofania całego ciężkiego uzbrojenia na równe odległości w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa szerokości minimum 50 km w przypadku systemów artyleryjskich kalibru 100 mm i większego, strefy bezpieczeństwa szerokości 70 km dla wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych (WWR) i szerokości 140 km dla WWR "Tornado-S", "Uragan", "Smiercz" i systemów rakietowych "Toczka" ("Toczka U").

Ponadto obie strony zgodziły się na wpuszczenie na teren konfliktu misji OBWE, której celem ma być m.in. potwierdzenie wycofania ciężkiego uzbrojenia.

W czwartek ukraińska armia oświadczyła, że rozpoczęła wycofywanie z linii walk z oddziałami prorosyjskich bojowników systemów rakietowych "Grad"; od piątku ukraińskie siły zbrojne będą gotowe do wycofania systemów "Uragan". Według Kijowa, separatyści dokonują aktywnych ruchów swoich sił, starając się ukryć swój sprzęt wojskowy w hangarach. Ponadto - jak twierdzi ukraińska armia - ugrupowania bojowników wzmacniają swoją liczebność praktycznie na wszystkich kierunkach konfliktu.

Zobacz też: Ukraina może stracić suwerenność

d1foou0

Podziel się opinią

Share

d1foou0

d1foou0
Więcej tematów