PolskaBiałystok pamięta o AK

Białystok pamięta o AK

W Białymstoku odbędą się w niedzielę obchody 60. rocznicy
utworzenia Armii Krajowej oraz 57. rocznicy procesu 16 przedstawicieli podziemnego państwa polskiego.

Uroczystości rozpoczną się o 11 Mszą Świętą w Katedrze. Następnie uczestnicy przemaszerują pod pomnik AK przy ul. Kilińskiego, gdzie złożą kwiaty.

Armia Krajowa - konspiracyjna organizacyjna wojskowa - powstała w 1942 roku w wyniku przemianowania (rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - generała Władysława Sikorskiego)
Związku Walki Zbrojnej. Na czele AK stanął Komendant Główny generał Stefan "Grot" Rowecki.

Celem jej działalności była samoobrona, scalenie podziemia wojskowego oraz przygotowanie powszechnego powstania w momencie załamania się Niemiec. AK została rozwiązana w styczniu 1945 r.

W tym też roku rozpoczął się w Moskwie proces 16 przedstawicieli podziemnego państwa polskiego. Na ławie oskarżonych zasiedli m.in. dowódca sił zbrojnych w kraju - generał Leopold Okulicki i delegat rządu Jan Stanisław Jankowski.

W akcie oskarżenia otwarcie stwierdzono, że Kreml nie będzie tolerował władz polskich niezależnych od Moskwy. AK oskarżono także o rzekome spiski, akty terroru i dywersji antyradzieckiej. Nie przedstawiono jednak żadnych wiarygodnych dowodów.

Wyrok ogłoszono w czerwcu 1945 roku. Kilka osób uniewinniono, ale zapadły też wyroki więzienia od 4 miesięcy do 10 lat. Mimo tego, że proces był pogwałceniem prawa międzynarodowego (które nie uznaje sądzenia władz państwowych jednego państwa przez sądy innego państwa na mocy jego przepisów prawnych), to mocarstwa zachodnie nie zareagowały na ten akt bezprawia. (and)

białystokakarmia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)