Trwa ładowanie...
Biały Dom: USA nie poparłyby umowy z Iranem, gdyby zagrażała Izraelowi

Biały Dom: USA nie poparłyby umowy z Iranem, gdyby zagrażała Izraelowi

Stany Zjednoczone nie poparłyby żadnego porozumienia w sprawie irańskiego programu nuklearnego, które stwarzałoby zagrożenie dla Izraela - podkreślił Biały Dom. Dzień wcześniej w Lozannie osiągnięte zostało ramowe porozumienie ws. tego programu. Premier Izraela Benjamin Netanjahu skomentował, że to "śmiertelne zagrożenie dla świata i regionu".

Share
d3pm9vi

Rzecznik Białego Domu Eric Schultz powiedział na pokładzie Air Force One, że prezydent Barack Obama planuje przeprowadzenie w piątek rozmów z przywódcami Kongresu na temat ramowego porozumienia z Iranem. Dotychczas Republikanie bardzo sceptycznie podchodzili do porozumienia ws. irańskiego programu, twierdząc, że USA idą na zbyt dalekie ustępstwa wobec Teheranu, i grożąc zaostrzeniem sankcji wobec Iranu.

Przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw (USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy) zawarli ramowe porozumienie zawierające kluczowe punkty przyszłego układu nuklearnego; ma on zostać uzgodniony do 30 czerwca i zagwarantować, że Iran nie wejdzie w posiadanie broni jądrowej.

d3pm9vi

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wielokrotnie ostrzegał, że ostateczne porozumienie ws. irańskiego programu nuklearnego będzie zagrażało istnieniu Izraela. W piątek Netanjahu podkreślił, że każde przyszłe porozumienie nuklearne wspólnoty międzynarodowej z Iranem musi zawierać wyraźny zapis o uznawaniu przez Teheran prawa Izraela do istnienia.

- Porozumienie z Iranem jest śmiertelnym zagrożeniem dla regionu i całego świata. Przede wszystkim zagrozi istnieniu Izraela – stwierdził po posiedzeniu gabinetu bezpieczeństwa, złożonego z resortów siłowych. Podkreślił, że gabinet był "jednomyślny w sprzeciwie wobec proponowanego porozumienia".

Rzecznik izraelskiego rządu Mark Regew oświadczył, że porozumienie z Iranem jest krokiem "w bardzo niebezpiecznym kierunku". Jego zdaniem "jedynym celem" Iranu jest posiadanie bomby atomowej.

d3pm9vi

Podziel się opinią

Share
d3pm9vi
d3pm9vi
Więcej tematów