Trwa ładowanie...
d1p9ljp

Biały Dom ostrzega Rosję przed prowokacyjnymi działaniami ws. Ukrainy

Biały Dom wezwał Rosję do respektowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i ostrzegł ją, by unikała "prowokacyjnych" działań wobec tego kraju. - USA bacznie śledzą rosyjskie manewry u granic Ukrainy - zapewnił rzecznik Jim Carney.
Share
Jay Carney
Jay CarneyŹródło: PAP/EPA, Fot: Shawn Thew
d1p9ljp

- Stanowczo wspieramy integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Oczekujemy, że inne państwa będą czynić tak samo - powiedział rzecznik Białego Domu.

Zapewnił, że USA "bacznie śledzą rosyjskie ćwiczenia wojskowe przy granicy ukraińskiej" ogłoszone w środę. - Oczekujemy, że Rosja okaże przejrzystość w sprawie tej aktywności i będzie unikać prowokacyjnych działań. Nalegamy, by nie podejmowali oni żadnych kroków, które mogłyby zostać mylnie zinterpretowane lub doprowadzić do błędnych ocen - oświadczył rzecznik Białego Domu.

W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej w czwartek minister obrony USA Chuck Hagel. Ocenił, że Rosja powinna otwarcie informować o manewrach prowadzonych przez jej siły zbrojne przy granicy z Ukrainą i nie podejmować ryzykownych kroków, które mogłyby zostać "opacznie zinterpretowane".

d1p9ljp

Rosja postawiła w stan najwyższej gotowości bojowej lotnictwo myśliwskie Zachodniego Okręgu Wojskowego; samoloty myśliwskie patrolują przestrzeń powietrzną w rejonach przygranicznych. Ministerstwo Obrony oświadczyło, że te działania są elementem sprawdzianu gotowości bojowej sił okręgów wojskowych zachodniego i centralnego, a także niektórych rodzajów wojsk.

Strona rosyjska zapewnia, że sprawdzian, zalecony przez prezydenta Władimira Putina, nie jest związany z wydarzeniami na Ukrainie. Jednak zakłada on ćwiczenia wojskowe u granic Rosji, w tym nad granicą z Ukrainą.

d1p9ljp

Podziel się opinią

Share
d1p9ljp
d1p9ljp
Więcej tematów