Biały Dom: Obama zawetuje "częściową" ustawę budżetową
Prezydent Barack Obama zawetuje jakąkolwiek "częściową" ustawę budżetową, która przywróci finansowanie jedynie niektórych agend rządowych jak np. parków narodowych, czy programów pomocy dla weteranów - oznajmiła we wtorek rzeczniczka Białego Domu Amy Brundage.
Z taką propozycją mieli wystąpić przywódcy Partii Republikańskiej aby przełamać obecny budżetowy impas.
- Te częściowe rozwiązania nie są poważne, to nie jest metoda sprawowania rządu - powiedziała Brundage podkreślając, że Biały Dom chce aby kontrolowana przez Republikanów Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę zapewniającą kontynuowanie finansowania działalności rządu federalnego bez jakichkolwiek warunków politycznych.
- Prezydent i Senat dali jasno do zrozumienia, że nie zaakceptują tego rodzaju rozgrywek i jeśli taka ustawa trafi na biurko prezydenta to on ją zawetuje - dodała.
Na razie nie widać perspektyw przełamania impasu. Rzecznik republikańskiego przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera nazwał stanowisko Białego Domu "nieznośną hipokryzją".
Przedmiot sporu między Republikanami a Demokratami, czyli program powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych (tzw. Obamacare) i tak wszedł we wtorek w życie. Republikanie są zdecydowanie przeciwni temu programowi zarzucając ponadto rządowi doprowadzenie do rekordowego deficytu budżetowego i zadłużenia finansów publicznych sięgającego obecnie 16,7 bln dolarów. Przy okazji corocznego uchwalania budżetu pułap zadłużenia jest każdorazowo podwyższany aby umożliwić rządowi federalnemu funkcjonowanie.
Obie izby Kongresu nie zdołały uzgodnić i uchwalić wspólnego projektu ustawy budżetowej przed rozpoczęciem we wtorek nowego roku budżetowego co doprowadziło do częściowego wstrzymania działalności rządu. We wtorek na bezpłatne urlopy odesłano 800 tys. z 3,3 mln pracowników federalnych. Barack Obama obwinił Republikanów o spowodowanie paraliżu rządu, zarzucając im "ideologiczną krucjatę".
W poniedziałek Obama podpisał ustawę umożliwiającą nieprzerwane finansowanie sił zbrojnych.
Nie wiadomo, jak długo potrwa paraliż rządu i jak uciążliwy będzie dla zwykłych Amerykanów. Poprzednio USA nie miały ustawy budżetowej 17 lat temu i częściowy paraliż prac rządu trwał wtedy 21 dni. Wówczas - jak przypominają komentatorzy - Republikanie zostali uznani przez społeczeństwo za winnych (co odzwierciedliły sondażowe spadki poparcia dla nich), przyczyniając się do reelekcji prezydenta Billa Clintona.