Białoruś. Protesty w Mińsku. Brutalne starcia milicji z demonstrantami, setki zatrzymanych
Protesty na Białorusi trwają. W niedzielę demonstranci zebrali się m.in. w Mińsku, gdzie kilka dni temu doszło do śmiertelnego pobicia aktywisty Ramana Bandarenki. Manifestacje próbowały brutalnie rozgonić siły OMON-u. Na liście zatrzymanych dzisiaj jest już ponad 900 osób.
Artykuł aktualizowany.
Najnowsze informacje dotyczące niedzielnych protestów przekazało centrum praw człowieka Wiasna. Na zamieszczonej na oficjalnej stronie internetowej liście zatrzymanych widnieje już ponad 900 nazwisk. Większość osób została ujęta w Mińsku, ale także m.in. w Grodnie, Mohylewie i Witebsku. Spis jest na bieżąco uaktualniany.
Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) podało, że wśród zatrzymanych jest kilkunastu dziennikarzy.
Protestujący zebrali się w Mińsku m.in. na Placu Przemian. To właśnie tam w środę wieczorem zamaskowana grupa mężczyzn pobiła młodego działacza Ramana Bandarenkę. Ciężko ranny aktywista został następnie przewieziony na komisariat, z którego trafił do szpitala. Jego życia nie udało się uratować.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Białoruś. Protesty w całym kraju
W niedzielę białoruskie media potwierdziły, że milicjanci do tłumienia protestów w Mińsku używają granatów hukowych. Wykorzystanie środków specjalnych potwierdziła rzeczniczka MSW Białorusi Wolha Czemadanawa.
Do walki z protestującymi milicja stosować ma też gaz łzawiący i gumowe kule. Nagrania ukazujące brutalność funkcjonariuszy OMON-u udostępniane są w mediach społecznościowych.
"To druzgocące. Wojska Łukaszenki używają nieproporcjonalnej siły wobec pokojowo nastawionych obywateli" - napisał na Twitterze białoruski dziennikarz Franak Wiaczorka, podkreślając, że "Białoruś potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej i szybkiej reakcji politycznej".
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Po godz. 15. portal TUT.By przekazał, że białoruska policja usunęła zgromadzonych na Placu Przemian w Mińsku. "Oczyszczenie" terenu miało zająć zaledwie 9 minut. Poinformowano, że zatrzymanych demonstrantów jest tak dużo, że nie mieszczą się oni w więźniarkach.
W niedzielę po południu na placu byli już ponoć tylko funkcjonariusze reżimu, którzy usuwali kwiaty, znicze i plakaty, jakie przynieśli ze sobą manifestanci, aby uczcić pamięć zabitego Ramana Bandarenki.
Zobacz też: Kaja Godek z nową inicjatywą. Leszek Miller przestrzega PiS