Trwa ładowanie...

Białoruś. Premierzy Polski i Litwy podpisali deklarację

W czwartek w Wilnie Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi. - Popieramy niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Republiki Białorusi - czytamy w dokumencie.

Wilno. Mateusz Morawiecki i  Saulius Skvernelis podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi Wilno. Mateusz Morawiecki i Saulius Skvernelis podpisali deklarację ws. sytuacji na Białorusi Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d1pxy5v
d1pxy5v

Jak informuje PAP, w dokumencie zaznacza się, że rządy obu krajów popierają "aspiracje narodu białoruskiego do życia w wolnym i demokratycznym państwie, rządzonym przez przywódców wybranych w wolnych i sprawiedliwych wyborach". Wyraża się ponadto ubolewanie "nad oporem przywódców państwa przed przyznaniem słusznych oczekiwań społeczeństwa obywatelskiego".

"Potępiamy przemoc i inne formy przymusu stosowane wobec narodu i wzywamy do przeprowadzenia wolnych i demokratycznych wyborów prezydenckich w najbliższym możliwym czasie" - czytamy w deklaracji.

Deklaracja podkreśla, że rządy Polski i Litwy "już zatwierdziły środki wparcia dla ofiar represji i osób potrzebujących opieki lekarskiej i innej, jak również wsparcie dla studentów, naukowców i przedstawicieli kultury i sztuki, którzy stracili pracę ze względu na swoje przekonania i prześladowani". Wyraża również gotowość kontynuowania działań wsparcia dla Białorusi i koordynowania tych działań na forum międzynarodowym.

Mateusz Morawiecki złamał prawo? Beata Szydło jednoznaczne oceniła decyzję premiera

Wilno. Trwają polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe

W deklaracji wyrażono również mocne poparcie dla reform przeprowadzanych w państwach Partnerstwa Wschodniego, a także wobec aspiracji tych państw do UE i NATO.

d1pxy5v

"Jesteśmy gotowi do ścisłej koordynacji swoich stanowisk, dążenia do poszerzenia i pogłębiania współpracy organizacji międzynarodowych z partnerami, którzy wybrali drogę rozwoju euroatlantyckiego" - czytamy w treści podpisanego dokumentu.

W czwartek 17 września w Wilnie pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Sauliusa Skvernelisa odbywają się polsko-litewskie konsultacje międzyrządowe.

Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu podczas konsultacji towarzyszą wicepremierzy Piotr Gliński, Jacek Sasin oraz Jadwiga Emilewicz, a także szefowie resortów: edukacji, infrastruktury, nauki, klimatu, obrony narodowej, spraw wewnętrznych oraz zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1pxy5v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pxy5v
Więcej tematów