Wykładowca z USA: "Biała zastawa stołowa jest rasistowska". Są protesty francuskich szefów kuchni
- Nawyki żywieniowe są kształtowane przez standardy białej, wyższej klasy średniej - stwierdziła w nagraniu wideo amerykańska uczona Mathilde Cohen, wykładowca University of Connecticut podczas konferencji w Paryżu. Nagranie jej słów obejrzało już ponad pół miliona widzów. Stanowisko Cohen wywołało protesty francuskich szefów kuchni.
- Biała zastawa stołowa jest rasistowska – stwierdziła Cohen podczas tzw. tygodnia doktoranckiego, organizowanego przez Instytut Sciences Po Paris w czerwcu br.
Tłumaczyła, że "francuski posiłek jest często przedstawiany jako narodowy rytuał, w którym wszyscy obywatele mogą uczestniczyć na równych zasadach, tymczasem tak nie jest".
Jej zdaniem "nawyki żywieniowe są kształtowane przez standardy białej, wyższej klasy średniej”, to jest "wybielanie żywności”, co wzmacnia "dominację białej rasy”. Swój tok rozumowania Cohen opiera na przykładzie szkolnych stołówek, konceptu wypracowanego w XIX w. w oparciu o "dyskurs rasistowski i eugeniczny” oraz „białe i chrześcijańskie standardy”.
- Prawo przyczynia się do marginalizacji mniejszości rasowych i etnicznych poprzez nadanie białej francuskiej kulturze żywnościowej statusu diety uprzywilejowanej i chronionej prawnie – deklaruje uczona.
Badaczce nie podoba się również, że ten "problem” wykracza daleko poza Francję, gdyż "kuchnia francuska jest w wielu krajach wzorem techniki kulinarnej i gastronomii”.
W 2010 roku UNESCO zaklasyfikowało "francuski posiłek gastronomiczny”, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości.
Słowa Cohen wywołały oburzenie i protesty wśród francuskich szefów kuchni. Jeden z nich Thierry Marx określił jej konstatacje jako "złe, ponieważ wywołują kontrowersje tam, gdzie ich nie ma".