Bezrobotni z prawem do zasiłku nie stracą go po spisie
Bezrobotni, którzy mają prawo do zasiłku, nie stracą go pracując przy spisie powszechnym - poinformował wicedyrektor Departamentu Polityki Rynku Pracy, Tadeusz Olejarz.
Jeśli bezrobotny ma prawo do zasiłku, za okres, kiedy wykonuje inną pracę nie przysługuje mu zasiłek, ale jeżeli ponownie się zarejestruje, będzie mu wypłacany zasiłek uzupełniający - powiedział w poniedziałek Tadeusz Olejarz.
W Warszawie zasiłek przysługuje bezrobotnym przez 6 miesięcy. I tak na przykład, jeżeli bezrobotny pobierał zasiłek 3 miesiące przed spisem, potem pracował 2 tygodnie przy spisie, to potem, po ponownym zarejestrowaniu się, może liczyć na zasiłek przez 3 miesiące.
W poszczególnych regionach Polski okres przysługiwania zasiłku bezrobotnym uzależniony jest od stopy bezrobocia na danym obszarze.
Jeżeli w okresie pobierania zasiłku w obszarze działania danego powiatowego urzędu pracy stopa bezrobocia nie przekracza przeciętnej stopy bezrobocia w kraju (według GUS - 18,1%) to zasiłek przysługuje przez 6 miesięcy. Jeśli przekracza - przysługuje przez rok. Na zasiłek wypłacany przez 18 miesięcy mogą liczyć bezrobotni tam, gdzie bezrobocie jest dwukrotnie większe niż przeciętne.
W gminach trwają obecnie szkolenia kandydatów na rachmistrzów. Zakwalifikowano do nich 210 tys. osób - 75% z nich to bezrobotni.
Spis powszechny ludności i mieszkań oraz spis rolny odbędą się od 21 maja do 8 czerwca. (aka)