Bezrobocie, alkoholizm i narkomania przyczynami wykluczenia społecznego
Bezrobocie (37%), alkoholizm (36%), narkomania (34%) i bieda (27%) to główne przyczyny wykluczenia społecznego w Polsce - wynika z najnowszego
sondażu Pentor Research International, opisującego postawę Polaków
wobec ubóstwa i wykluczenia.
25.10.2006 | aktual.: 25.10.2006 14:31
Co trzeci ankietowany (33%) deklaruje znajomość pojęcia "wykluczenie społeczne". Najczęściej kojarzy się ono z wygnaniem, odizolowaniem jednostki, wyłączeniem ze społeczeństwa i brakiem akceptacji w danym środowisku.
Z badań wynika, że najbardziej zagrożone wykluczeniem z powodu ubóstwa są kobiety samotnie wychowujące dzieci (29%) oraz dzieci wychowujące się poza rodziną, z domów dziecka (23%). Ponad dwie trzecie społeczeństwa (71%) obawia się, że w niedalekiej przyszłości może grozić mu ubóstwo lub już jest w takiej sytuacji. Jednocześnie 87% respondentów deklaruje, że zna ludzi ubogich.
67% ankietowanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy w jakikolwiek sposób wspomogło osoby ubogie. Najpopularniejszą formą pomocy są datki na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy (67%), wręczanie jałmużny ubogim na ulicy (49%) oraz przekazywanie ubrań za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża (46%).
W Warszawie odbyła się debata - podczas której zaprezentowano wyniki badań - z udziałem przedstawicieli rządu, biznesu, nauki i organizacji pozarządowych.
Zdaniem prof. Janusza Czapińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego można wyróżnić trzy grupy osób wykluczonych społecznie.
Pierwsza obejmuje ludzi biednych i niewykształconych. Jeżeli ktoś pochodzi z rodzin osób mało wykształconych, także mało zaradnych i biednych, to wchodzi potem w dorosłe życie tą samą ścieżką - podkreślił Czapiński.
Druga grupa to są wykluczeni ze względu na kłopoty czy trudności fizyczne. To jest grupa osób z jakimś rodzajem niepełnosprawności albo w podeszłym wieku - mówił profesor. Dodał, że ta grupa słabo funkcjonuje w świadomości społecznej.
Do trzeciej grupy można zaliczyć - zdaniem profesora - osoby wykluczone "na własne życzenie". Są to przestępcy, alkoholicy, narkomanii. Czyli wszyscy ci, którzy popełniają jakiś grzech z punktu widzenia norm społecznych obowiązujących w danym społeczeństwie - powiedział.
Badanie przeprowadzono metodą wywiadu bezpośredniego, w dniach 24- 31 sierpnia na próbie 1038 Polaków powyżej 15. roku życia.