Bezradność Zachodu wobec wojowniczych zapędów Moskwy
Europa i USA bezradne wobec Rosji. Powtórka z historii?
USA i inne państwa zachodnie niemal zawsze oddawały pola Kremlowi
"Wielka Brytania i Francja miały wybór pomiędzy wojną i hańbą. Wybrały hańbę, ale będą miały wojnę" - powiedział Winston Churchill o układzie monachijskim, gdy mocarstwa zachodnie oddały Adolfowi Hitlerowi zamieszkane przez Niemców obszary Czechosłowacji. Układ miał powstrzymać III Rzeszę przed rozpętaniem wojny w Europie, stał się jednak zgniłym symbolem bojaźliwej postawy wobec agresywnego dyktatora.
Czy słowa Churchilla mogą być aktualne i dzisiaj, w kontekście ostatnich wydarzeń na Ukrainie i imperialnej polityki Rosji? Historia pokazuje, że w ostatnim półwieczu Zachód robił bardzo niewiele w obliczu wojowniczych zapędów Moskwy. Zawsze padały słowa potępienia i krytyki, politycy wyrażali zaniepokojenie oraz grozili "poważnymi konsekwencjami", ale zazwyczaj na tym się kończyło.
Dopóki zagrożenie nie zapukało do ich drzwi, mocarstwa zachodnie nie miały ani odwagi, ani determinacji, by drażnić rosyjskiego niedźwiedzia, zdając sobie sprawę, że wiązałoby to się z kosztami politycznymi, ekonomicznymi i militarnymi, których nie chciały ponosić. Postanowiliśmy przypomnieć, jak wyglądało to w przeszłości.
Na zdjęciu: rosyjscy żołnierze na Krymie.
(WP.PL/tbe)