Trwa ładowanie...
d2oeb2o

Bezprecedensowy gest papieża Franciszka. Ucałował stopy skonfliktowanych przywódców

Papież Franciszek zaprosił do Watykanu polityków z Sudanu Południowego. Podczas spotkania z nimi klęknął i, nie bez oporów z ich strony, pocałował stopy pięciorga polityków. - Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko - prosił.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież klękał i, mimo problemów ze wstaniem, całował stopy polityków
Papież klękał i, mimo problemów ze wstaniem, całował stopy polityków (AFP PHOTO/VATICAN MEDIA)
d2oeb2o

Do spotkania doszło w czwartek w Watykanie. Papież Franciszek zaprosił polityków z Sudanu Południowego na dwudniowe rekolekcje w intencji pokoju w tym kraju. - Proszę was jak braci, byście pozostali w pokoju. Proszę z całego serca, pozwólcie nam iść naprzód. Będzie wiele problemów, ale one nas nie pokonają. Rozwiążemy wasze problemy - mówił w trakcie wystąpienia.

W pewnym momencie papież uklęknał i pocałował stopy prezydenta republiki Salvy Kiira Mayardita oraz byłego wiceprezydenta i późniejszego lidera rebelii Rieka Machara. Tak samo postąpił wobec trzech innych polityków.

d2oeb2o

- Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko - stwierdził i dodał, że z całego serca pragnie, aby "zakończyły się działania wojenne i by rozejm był szanowany".

Sudan Południowy w 2011 r. odłączył się od Sudanu. Jego prezydentem został Salva Kiir z plemienia Dinka. Swoją funkcję sprawuje do dziś, ale nie bez przeszkód. W 2013 r. w kraju wybuchła wojna domowa, podczas której doszło do kryzysu.

Zobacz także: Stanisław Ciosek, były ambasador w Rosji ze smutkiem o fatalnych relacjach polsko-rosyjskich

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2oeb2o

Podziel się opinią

Share
d2oeb2o
d2oeb2o
Więcej tematów