Bezpłatne owoce dla dzieci - UE walczy z otyłością
Komisja Europejska zaproponowała
stworzenie nowego unijnego programu mającego na celu bezpłatne
dostarczanie owoców i warzyw uczniom, którego koszty - ok. 90 mln
euro rocznie - ma pokrywać głównie budżet UE. Program ma ruszyć w roku szkolnym 2009/2010.
08.07.2008 | aktual.: 08.07.2008 18:43
Niniejsza propozycja dowodzi, że traktujemy poważnie wyzwanie, jakim jest walka z otyłością - powiedziała komisarz do spraw rolnictwa Mariann Fischer Boel.
Program "owoce w szkole" ma na celu wyrabianie dobrych nawyków żywieniowych u młodych osób. Te nawyki, przekonuje KE, utrzymują się w późniejszych latach życia.
Zbyt wiele dzieci spożywa zbyt mało owoców i warzyw. Wystarczy przejść się którąkolwiek główną ulicą w Europie, by ujrzeć rozmiary problemów, którym musimy stawić czoło w związku z nadwagą dzieci - powiedziała komisarz.
Oprócz dostarczania owoców i warzyw, w ramach programu wymagać się będzie od uczestniczących w nim państw członkowskich określenia krajowych strategii uwzględniających inicjatywy edukacyjne i podnoszących poziom świadomości oraz dzielenia się najlepszymi praktykami.
W UE nadwagę ma około 22 mln dzieci. Ponad 5 mln z nich cierpi na otyłość, przy czym przewiduje się, że liczba ta będzie rosnąć każdego roku o 400 tys.
Propozycja KE jest następstwem zobowiązania podjętego w trakcie negocjacji nad reformą wspólnej organizacji rynków owoców i warzyw w czerwcu 2007 roku.
KE podkreśla, że eksperci są zgodni co do tego, że zdrowe odżywianie może odegrać dużą rolę w zmniejszaniu odsetka osób otyłych oraz redukcji ryzyka poważnych problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu krążenia oraz cukrzyca typu 2.
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca codzienne spożycie 400 gramów owoców i warzyw netto na osobę. Większość Europejczyków nie osiąga tego celu, a tendencja zniżkowa jest szczególnie widoczna u młodych ludzi.
KE przekonuje, że rodziny o niższych dochodach wykazują tendencję do spożywania mniejszej ilości owoców i warzyw. "Z tego względu darmowe dostawy tych zdrowych produktów w szkołach mogą mieć rzeczywisty wpływ na kształtowanie się nawyków żywieniowych, w szczególności na obszarach będących w najmniej korzystnej sytuacji" - czytamy w komunikacie.
Komisja zadeklarowała kwotę 90 mln euro rocznie na dostawy owoców i warzyw do szkół z budżetu UE. Rządy będą mogły zdecydować, czy chcą uczestniczyć w programie czy nie. Programy będą współfinansowane zgodnie z podziałem 50/50 lub 75/25 w najbiedniejszych regionach UE (o niższym poziomie PKB na mieszkańca). Państwa członkowskie będą mogły oczywiście dołożyć dodatkowe środki pieniężne, jeśli taka będzie ich wola.
Komisarz Fischer Boel dokonała we wtorek inauguracji programu "owoce w szkole" podczas uroczystości w Falkenhausschule w Kehl w Niemczech, niedaleko Strasburga, gdzie brała udział w sesji Parlamentu Europejskiego. (ap)
Inga Czerny