Trwa ładowanie...
d1onapi
14-02-2003 15:06

Bezpieczna praca na deficycie

Z możliwością utraty pracy liczy się 46% zatrudnionych, w tym 16% - bardzo poważnie - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Jednocześnie z 47 z do 51% wzrósł odsetek badanych z deklarowanym poczuciem bezpieczeństwa pracy.

d1onapi
d1onapi

3% ankietowanych nie potrafiło określić, czy boją się czy też nie boją utraty pracy.

Szczególnie zagrożeni czują się - obok pracowników fizyczno-umysłowych (71%) - przedstawiciele pracującej młodzieży (w wieku od 18 do 24 lat), wśród których dwie trzecie (66%) liczy się obecnie z możliwością utraty pracy. 26% młodych ludzi ocenia to niebezpieczeństwo jako bardzo poważne.

Od kilkunastu miesięcy zdecydowanie dominują negatywne opinie o sytuacji na rynku pracy w Polsce. Obecnie 61% określa tę sytuację jako bardzo złą, a ponad jedna trzecia (35%) - jako złą. Zaledwie 3% ankietowanych uważa, że jest przeciętna, nikt natomiast nie ocenia jej pozytywnie.

Oceny negatywne dominują również na temat sytuacji na lokalnym rynku pracy. Obecnie 39% badanych uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie można znaleźć żadnej pracy, a 45% twierdzi, że trudno o jakąkolwiek pracę. Zaledwie 14% sądzi że wprawdzie można się gdzieś zatrudnić, ale trudno jest o pracę odpowiednią. Żaden respondent nie sądzi, że na lokalnym rynku odpowiednia praca jest dostępna bez większych problemów.

d1onapi

Im mniejsza miejscowość i niższa pozycja społeczno-ekonomiczna respondentów, tym częstsze przekonanie, że na lokalnym rynku nie można znaleźć żadnej pracy. Tak skrajną opinię wyrażają najczęściej ankietowani o najniższych dochodach na osobę w rodzinie (65%), renciści (57%), bezrobotni (54%), mieszkańcy wsi (52%), a także badani z podstawowym wykształceniem (49%), w wieku przedemerytalnym (48%).

Pesymizm dominuje również w przewidywaniach dotyczących możliwości poprawy sytuacji na rynku pracy w najbliższym roku. W stosunku do stycznia zmalał odsetek badanych liczących na poprawę, przybyło zaś spodziewających się pogorszenia (po 3 punkty procentowe).

Obecnie optymiści stanowią zaledwie 8% ankietowanych, a zdecydowana większość to pesymiści - sądzą, że w bieżącym roku sytuacja się nie zmieni (47%) lub wręcz ulegnie pogorszeniu (38%). 7% respondentów nie potrafi przewidzieć jej rozwoju.

Niemal we wszystkich porównywanych grupach optymiści stanowią zdecydowaną mniejszość, wśród robotników niewykwalifikowanych i rolników nikt nie liczy na poprawę sytuacji. (an)

d1onapi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onapi
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj