"Bezpardonowy atak". Prezydent napisał list do sędziów
Andrzej Duda napisał list do uczestników Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "(...) Jesteśmy obecnie świadkami zupełnie niebywałego, bezpardonowego ataku na Trybunał Konstytucyjny" - ocenia w nim prezydent. "Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego obywateli" - dodaje.
28.11.2024 | aktual.: 28.11.2024 19:22
Prezydent Andrzej Duda skierował list do Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W liście wyraził zaniepokojenie "bezpardonowym atakiem" na Trybunał, który według niego zagraża bezpieczeństwu prawnemu obywateli.
Duda w swoim liście podkreślił, że niektórzy przedstawiciele mediów, politycy oraz prawnicy wypowiadają się o Trybunale, "oszczędnie gospodarując prawdą". Zwrócił uwagę na formę tych wypowiedzi, które jego zdaniem uchybiają powadze Trybunału jako jednego z głównych filarów państwa.
"Za tymi nieodpowiedzialnymi słowami idą też czyny, to znaczy łamanie prawa polegające na nierespektowaniu orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego przez część osób reprezentujących organy i urzędy państwowe" - czytamy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duda skrytykował również propozycję obniżenia budżetu Trybunału w części dotyczącej wynagrodzeń sędziów, co nazwał "świadomym niszczeniem fundamentów ładu ustrojowego".
"Bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego obywateli"
Prezydent ocenił dalej też, że "jesteśmy obecnie świadkami zupełnie niebywałego, bezpardonowego ataku na Trybunał Konstytucyjny jako taki, na jego kluczową misję i pozycję ustrojową".
"Stanowi to bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa prawnego obywateli, ponieważ kwestionowanie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego i statusu jego sędziów, a także niepublikowanie i niewykonywanie wyroków Trybunału ma dewastujący wpływ na standardy ochrony podstawowych praw człowieka w Polsce" - stwierdza Andrzej Duda w liście.
Prezydent podkreślił, że rozstrzygnięciami TK "związane są wszystkie organy państwa". "Można poddawać je analizie, dyskusji, a nawet krytyce. Jednak żaden organ władzy nie ma prawa uznawać ich za nieistniejące - szczególnie gdy orzeczenia te dotyczą bezpośrednio praw i wolności obywateli" - czytamy.
"Ufam, że Trybunał Konstytucyjny sprosta wyzwaniu"
"Ufam, że Trybunał Konstytucyjny sprosta też wyzwaniu, jakim jest rozpatrzenie mojego wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, a także wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między Prezesem Rady Ministrów a Prokuratorem Generalnym w sprawie próby odwołania I Zastępcy Prokuratora Generalnego - Prokuratora Krajowego pana Dariusza Barskiego" - napisał Andrzej Duda.
Głowa państwa deklaruje także, że nie ustanie "w staraniach o to, aby usuwać wszelkie zagrożenia dla Rzeczypospolitej, jej obywateli, jej porządku prawnego i pomyślnej przyszłości".
"Wyrażam też nadzieję i oczekiwanie, że Panie i Panowie Sędziowie będą mogli spokojnie i bez przeszkód pełnić swoją misję" - zakończył list.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Powrót po kilku miesiącach. Jest najnowszy sondaż zaufania