Berlin Wschodni na Pradze Północ
W czwartek na warszawskiej Pradze rozpocznie
się czwarta edycja programu "Sąsiedzi dla sąsiadów",
organizowanego przez mieszkających na Pradze artystów. W tym roku
imprezy - wernisaże, projekcje filmów, przedstawienia teatralne -
będą się odbywać przez trzy dni pod hasłem "Berlin Wschodni na
Pradze Północ".
Od czterech lat mieszkający na warszawskiej Pradze artyści przygotowują dla swoich praskich sąsiadów, a także dla gości z innych dzielnic miasta, kilkudniowy program artystyczny. Program "Sąsiedzi dla sąsiadów" to manifestacja działań bezinteresownych, twórczych, pozainstytucjonalnych, dzięki którym powstał fenomen kulturalny Pragi. Fenomen porównywalny z doświadczeniami innych aglomeracji, stąd tytuł tegorocznej edycji, nawiązujący do podobnych zjawisk w Berlinie - mówi Roman Woźniak, jeden z organizatorów.
Program rozpocznie się w czwartek przedstawieniem Teatru Akademia pt. "Nieprzemijający urok zachodów słońca". To kolejny autorski spektakl Romana Woźniaka, twórcy teatru Akademia, inspirowany malarstwem amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera. Teatr Akademia mieszczący się w poprzemysłowej hali w kamienicy przy ul. 11 Listopada uważany jest za jedno z ciekawszych miejsc artystycznej Pragi. Odbywają się tu nie tylko przedstawienia, ale także koncerty i wernisaże. Teatr Akademia jest też głównym organizatorem akcji "Sąsiedzi dla sąsiadów".
Także w czwartek w Galerii Luksfera (mieszczącej się przy ulicy Ząbkowskiej) odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Georgii Krawiec pt. "Niemcy w Polsce". Artystka prezentuje około 50 zdjęć Niemców, którzy w latach 2003-2004 mieszkali lub pracowali w Polsce. Czwartkowy program zamknie wernisaż drugiej wystawy fotograficznej pt. "Berlin Wschodni na Pradze Północ", tym razem w galeriach mieszczących się przy ul. Inżynierskiej. W Nizio Gallery prezentowane będą zdjęcia Beatrice Mindy, w Galerii Melon - Ursuli Pallety, a w Pracowanii 3 - Veita Ritterbecksa i Ursuli Rogg.
Na piątek zaplanowano panel dyskusyjny pt. "Slams, Kreuzberg czy hipermarket?". Praga Północ, specyficzna dzielnica prawobrzeżnej Warszawy, postrzegana jest z jednej strony jako miejsce atrakcyjne artystycznie, a z drugiej odpychające ze względu na swoisty "folklor" czy "podejrzaną sławę". Specyficzny koloryt praskich uliczek i podwórek "z klimatem" to także zaniedbane czeluści bram, w których czyha niebezpieczeństwo. O przyszłości Pragi rozmawiać będą m.in. prof. Krzysztof Skalski - prezes Forum Rewitalizacji, Anna Symonowicz - eurokordynator Dzielnicy Żoliborz, Maciej Czerdys - p.o. wojewódzkiego konserwatora zabytków, oraz Peter Martin - socjolog miasta.
Wieczorem w miejscowych pubach Łysy Pingwin, U Krawca i Skład Butelek odbywać się będą projekcje filmów "Pekin" Ewy Borzęckiej, "Warszawski Brooklyn" Pawła Sosnowskiego oraz "Arte Praga - letnie uwiedzenie" Roberta Brzezińskiego.
W sobotę odbywać się będzie Dzień Otwartych Pracowni. Od godziny 15 będzie można odwiedzić 19 pracowni plastycznych mieszczących się na warszawskiej Pradze m.in. Magazin Odieżdy, Pracownię Piętro Wyżej, Wstęp Wzbroniony, Pracownia Iglaki, Pracownie przy 4 Śpiących. Dzień zakończy się koncertem na podwórku przy Inżynierskiej 3, które poprowadzą didżeje Daniel Haaksman i Sonar Kollektiv z Berlina.