Trwa ładowanie...
dkum6ka
01-09-2007 12:25

Berlin: obchody 68 rocznicy wybuchu II wojny światowej

W 68 rocznicę wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego w Berlinie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary niemieckiej agresji.

dkum6ka
dkum6ka

W imieniu władz Polski wieniec złożył ambasador RP w Niemczech Marek Prawda. Stronę niemiecką reprezentował szef protokołu dyplomatycznego MSZ Rainald Steck. Wiązanki kwiatów złożyli przedstawiciele władz stolicy Niemiec, polscy kombatanci oraz wojskowi reprezentujący sojusznicze mocarstwa.

Deputowany niemieckiej SPD Markus Meckel proponował niedawno, by podnieść rangę odsłoniętego w 1972 roku z inicjatywy komunistycznych władz Polski i NRD pomnika, przekształcając go w miejsce upamiętniające wkład Polaków w walkę o wolność w minionych dwóch stuleciach w Europie.

Polscy dyplomaci opowiadają się jednak raczej za przeniesieniem pomnika z Parku Friedrichshain w okolice Dworca ZOO i Tiergarten, gdzie w kwietniu i maju 1945 r. toczyły się walki z udziałem polskich żołnierzy.

W tym roku nie odbędzie uroczystość w Nowej Wartowni w Berlinie, centralnym niemieckim miejscu pamięci o ofiar wojny i dyktatury. Tradycję składania wieńca w rocznicę wybuchu wojny w tym miejscu wprowadził cztery lata temu poprzedni ambasador Andrzej Byrt, a pierwszym niemieckim politykiem, który złożył tam 1 września wieniec, był ówczesny minister spraw zagranicznych Joschka Fischer. Po zmianie przepisów, uroczystości przy Nowej Wartowni zarezerwowane są jednak wyłącznie dla głów państw i szefów rządów.

dkum6ka

Znajdująca się przy głównym bulwarze miasta Unter den Linden Nowa Wartownia pełni w zjednoczonych Niemczech rolę porównywalną do Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Granitowa płyta kryje grób nieznanego żołnierza oraz prochy ofiar hitlerowskich obozów koncentracyjnych. W centralnym miejscu pochodzącej z początku XIX w. budowli znajduje się kopia rzeźby Kaethe Kollwitz "Matka opłakująca poległego syna".

Z okazji rocznicy wybuchu wojny w Niemczech odbędzie się w sobotę, obchodzoną jako "Dzień antywojenny", ponad 150 imprez - wieców, wystaw, odczytów. spotkań i nabożeństw. Większość z nich będzie miała charakter pacyfistyczny i poświęcona będzie krytyce NATO i obecnego niemieckiego rządu, uczestniczącego w misjach w Afganistanie i innych częściach świata. Nie zabraknie jednak także polskich akcentów.

W Norymberdze otwarta zostanie wystawa o zbrodniach niemieckiego Wehrmachtu podczas działań wojennych w Polsce we wrześniu i październiku 1939 roku. W czasie działań wojennych przeciwko Polsce zbombardowano 150 przypadkowo wybranych miast, zabito dziesiątki tysięcy osób cywilnych, mordowano jeńców wojennych i Żydów - podkreślają organizatorzy.

W Lipsku przedstawiciele konsulatu złożą kwiaty pod pomnikiem polskich ofiar wojny. Przewidziana jest także wspólna polsko- niemiecka msza św.

Jacek Lepiarz

dkum6ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkum6ka
Więcej tematów