Trwa ładowanie...
d39yblg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Berlin nie chce "Nocnych Wilków". Władze nie wydadzą zgody na przejazd motocyklistów

Rosyjska grupa motocyklowa "Nocne wilki" nie dostanie zgody na przejazd przez Berlin na cmentarz żołnierzy radzieckich w Treptower Park - podał niemiecki dziennik "Die Welt", powołując się na wysokiej rangi przedstawiciela władz bezpieczeństwa. Władze Berlina twierdzą, że podejmą decyzje dopiero wtedy, gdy otrzymają formalny wniosek w tej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksander Załdostanow, lider "Nocnych Wilków" na konferencji 15 kwietnia
Aleksander Załdostanow, lider "Nocnych Wilków" na konferencji 15 kwietnia (PAP/EPA, Fot: Sergei Ilnitsky)
d39yblg

Rzecznik ministerstwa rozwoju miasta Martin Pallgen powiedział, że jego resort otrzymał od osoby prywatnej pocztą elektroniczną zapytanie dotyczące warunków pozwolenia na przejazd przez Berlin 9 maja kolumny 60 pojazdów. Jak wyjaśnił, w mailu, który został wysłany z Nadrenii Północnej-Westfalii, nie ma mowy o "Nocnych wilkach" ani o rodzaju pojazdów mających uczestniczyć w rajdzie.

Źródło w ratuszu potwierdziło PAP, że chodzi najprawdopodobniej o rosyjski klub motocyklowy, a autor maila jest osobą podstawioną.

- Decyzję podejmiemy dopiero po otrzymaniu formalnego wniosku, po konsultacji z policją - powiedział Pallgen. Jak dodał, w przypadku demonstracji o charakterze politycznym organizatorzy musieliby zwrócić się o pozwolenie do policji, jednak taki wniosek dotąd nie wpłynął.

d39yblg

Dziennik "Die Welt" poinformował w czwartek, że rosyjski klub motocyklowy nie złożył dotąd wniosku o pozwolenie na "rajd gwiaździsty" w Berlinie. Jeśli taki wniosek zostanie w najbliższych dniach złożony, organizatorzy otrzymają "w szybkim trybie" odmowę - pisze "Die Welt" powołując się na źródło.

Rzecznik berlińskiego MSW powiedział, że pozwolenia na imprezy związane z koniecznością zmiany ruchu i nadzoru ze strony władz wydaje ministerstwo rozwoju miasta, a nie policja. Właściwy resort zapowiedział wydanie informacji w tej sprawie.

Jak pisze "Die Welt", spontanicznie zorganizowany przejazd "Nocnych wilków" zmusiłby berlińską policję do interwencji. - Ci ludzie definitywnie nie przejadą przez Berlin jako konwój, żeby zrobić wrażenie - powiedziała osoba znająca sprawę.

Według "Die Welt" niemieckie władze rozmawiają ze stroną polską o tym, czy powinno się pozwolić rosyjskim motocyklistom na przekroczenie niemieckiej granicy.

d39yblg

Premier Ewa Kopacz oceniła zapowiedź rajdu rosyjskiej grupy motocyklowej "Nocne Wilki" przez Polskę jako szczególną prowokację. Przejazdem na trasie Moskwa-Berlin nacjonalistyczny klub motocyklowy chce upamiętnić 70. rocznicę zwycięstwa ZSRR nad III Rzeszą.

"Nocne wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, który jest zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Poparł m.in. aneksję Krymu przez Rosję. Lider zespołu Aleksander Załdostanow "Chirurg" znajduje się na amerykańskiej liście zabraniającej mu wjazdu do USA.

Członkowie organizacji pod koniec kwietnia chcą przejechać trasą Moskwa-Berlin, by uczcić 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Motocykliści zapowiadają, że przejadą z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau do Berlina.

d39yblg

Podziel się opinią

Share

d39yblg

d39yblg
Więcej tematów