Trwa ładowanie...

Benoît Mandelbrot bohater Google Doodle. Kim był naukowiec?

Benoît B. Mandelbrot został uhonorowany przez Google Doodle. W rocznicę 96 urodzin naukowca w wyszukiwarce pojawiła się grafika z jego wizerunkiem. Google Doodle wspomina dzisiaj urodzonego w Polsce matematyka, ojca geometrii fraktalnej.

Benoît Mandelbrot bohater Google Doodle (Google)Benoît Mandelbrot bohater Google Doodle (Google)
d3f32ti
d3f32ti

W piątek Google Doodle uhonorowało Benoita Mandelbrota z okazji jego 96 rocznicy urodzin. Matematyk z polskimi korzeniami zajmował się szeregiem problemów matematycznych, opisał zbiór Mandelbrota, uznawany jest za ojca geometrii fraktalnej, był też twórcą słowa "fraktal".

Przyszedł na świat 20 listopada 1924r. w Warszawie w  rodzinie litewskich Żydów, którzy po I wojnie światowej osiedlili się w Polsce. Benoît Mandelbrot do 1936 r. mieszkał w Polsce, potem przeprowadził się do Francji.

Od 1957 r. pracował w USA dla firmy IBM, gdzie mógł korzystać z najnowocześniejszych komputerów. Stał się jednym z pionierów w dziedzinie wykorzystania komputerów do badań naukowych. Dzięki wprowadzeniu do nich danych z prac dwóch francuskich matematyków - Gastona Julii i Pierre'a Fatou, którzy badali zachowanie pewnych funkcji, stworzył wykresy nazwane przez siebie fraktalami, a sam zyskał miano ojca geometrii fraktalnej.

Strajk Kobiet. Wiceminister Sellin "zmienił nazwę" protestów

W 1979 roku odkrył "zbiór Mandelbrota" - "podzbiór płaszczyzny zespolonej, którego brzeg jest jednym z najbardziej znanych fraktali". Trzy lata później przyczynił się do spopularyzowania geometrii fraktalnej, publikując swoje dzieło "The Fractal Geometry of Nature". Jego pionierskie badania odegrały znaczącą rolę w zaznajomieniu świata z koncepcją fraktali - nieregularnych, ale nieskończenie powtarzających się kształtów matematycznych, występujących w naturze i w naszym codziennym życiu.

d3f32ti

Benoît Mandelbrot z nagrodami za osiągnięcia

Benoita Mandelbrot w 1993 za swoją działalność dostał Nagrodę Wolfa w fizyce. Z kolei w 2003 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą Japońską. Otrzymał 16 tytułów doktora honoris causa. Zmarł w 2010 roku na raka trzustki. 14 października przypadła 10 rocznica śmierci naukowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3f32ti
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3f32ti
Więcej tematów