Polska"Benedykt XVI to mistrz w wykładaniu wiary"

"Benedykt XVI to mistrz w wykładaniu wiary"

Ulegając naturalnej skłonności dziennikarskiej do porównywania
obu papieży - Jana Pawła II i Benedykta XVI - można powiedzieć, że
podczas gdy Karol Wojtyła był papieżem inicjatyw, papieżem
charyzmatycznym, oddziaływującym na wiernych słowem i gestem,
Joseph Ratzinger jest postrzegany przede wszystkim jako wielki
teolog, mistrz w wykładaniu wiary - mówi jeden z najwybitniejszych włoskich watykanistów, Orazio Petrosillo.

Czy to w wystąpieniach przeciwko relatywizmowi w sprawach wiary, czy w swej krytyce osądzania przeszłości według dzisiejszej wiedzy i kryteriów Benedykt XVI pokazał wielką klasę i styl swego pontyfikatu - twierdzi Petrosillo.

Zdanie, które Benedykt XVI powtórzył kilkakrotnie w czasie wizyty w Polsce - nie ulegajcie relatywizmowi - jest niewątpliwie jednym z najważniejszych przesłań tej pielgrzymki skierowanym nie tylko do Polaków, lecz mającym dla Kościoła wymiar uniwersalny - podkreśla Petrosillo, który jako wysłannik dziennika "Il Messaggero" przyleciał z papieżem w "volo papale", samolocie papieskim.

W ostatnim przemówieniu, które wygłosił jako kardynał, Joseph Ratzinger wzywał do przeciwstawienia się dyktaturze relatywizmu. W przeciwstawianiu się obojętnieniu świata na sprawy wiary i dowolności w podchodzeniu do prawd wiary zawiera się to, co można by nazwać strategią nowego pontyfikatu.

Petrosillo zwraca uwagę, że w swych wypowiedziach Benedykt XVI odniósł się bezpośrednio do kwestii współpracy niektórych księży z władzami komunistycznymi, podniesionej przez Instytut Pamięci Narodowej poprzez publikacje dokumentów. Papież - podkreśla watykanista - zajął wyważone stanowisko w tej sprawie: należy z całą skruchą przyznać się do błędu, ale jednocześnie nie osądzać na podstawie wiedzy i sposobu myślenia, jaki mamy dzisiaj w ocenie faktów sprzed 50 lat.

Benedykt XVI - powiedział publicysta "Il Messaggero" - swymi wystąpieniami w Polsce okazał wielką klasę, były to wystąpienia, które pokazują jaki będzie styl jego pontyfikatu.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)