Benedykt XVI: postęp nauki przyczyną poczucia zagubienia wśród wiernych
Benedykt XVI powiedział, że nauka poczyniła w XX wieku tak szybki postęp, że ludzie mogą być czasem zagubieni, nie wiedząc, jak połączyć z nią wiarę. Słowa te znalazły się w przemówieniu papieża do pracowników Kongregacji Nauki Wiary, której prefektem był przez prawie ćwierć wieku.
10.02.2006 | aktual.: 10.02.2006 21:05
Postęp nauki był niekiedy tak szybki, że trudno było ocenić jego zgodność z objawioną przez Boga prawdą o człowieku i świecie. Czasem pewne twierdzenia wiedzy naukowej stały nawet w sprzeczności z tymi prawdami. To z kolei mogło doprowadzić do pewnego zagubienia wiernych i stanowiło trudność w głoszeniu oraz przyjmowaniu Ewangelii - przyznał Benedykt XVI.
Zdaniem papieża "nauka i religia nie stoją ze sobą w sprzeczności, a chrześcijanie bez obaw powinni próbować zrozumieć, jak uzupełniają się one nawzajem, tłumacząc tajemnicę życia na Ziemi".
__Kościół z radością wita prawdziwe osiągnięcia ludzkiego poznania i przyznaje, że ewangelizacja wymaga otwarcia na horyzonty i wyzwania stawiane przez współczesną wiedzę. W istocie wielki postęp wiedzy naukowej, jakiego świadkami byliśmy w minionym wieku, pomógł lepiej zrozumieć tajemnicę stworzenia, co głęboko wpłynęło na świadomość wszystkich narodów" - podkreślił Benedykt XVI.
Zwracając się do pracowników Kongregacji Nauki Wiary, kierowanej obecnie przez amerykańskiego arcybiskupa Wiliama Josepha Levadę, wyznał, że ze wzruszeniem wspomina czasy, gdy sam w niej pracował za pontyfikatu Jana Pawła II. Pracę tej dykasterii opisał jako wspieranie i obronę nauki wiary oraz obyczajów w całym Kościele.
Sylwia Wysocka