Benedykt XVI na Światowym Spotkaniu Rodzin
Trzecia podróż zagraniczną Benedykta XVI rozpocznie się z samego rana, a jej celem będzie Walencja w Hiszpanii. Papież weźmie tam udział w V. Światowym Spotkaniu Rodzin, na którym spodziewanych jest ponad milion ludzi. Hasło zgromadzenia brzmi: "Przekazywanie wiary w rodzinie".
Najważniejsze znaczenie tej papieskiej pielgrzymki jest następujące: Benedykt XVI jedzie do Hiszpanii rządzonej przez socjalistycznego premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero, by z całą mocą bronić rodziny, opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny - podała włoska agencja ANSA.
Papież przyleci do Walencji około 11.30. Na miejscowym lotnisku Manises wygłosi przemówienie powitalne. Pierwszym miejscem, do którego uda się bezpośrednio z lotniska będzie stacja metra Jesus, gdzie w poniedziałek zginęły w katastrofie 42 osoby.
Na wiadomość o tragedii Benedykt XVI poprosił hiszpańskich organizatorów jego wizyty o uwzględnienie tego punktu w programie pielgrzymki. Według nieoficjalnych źródeł papież wysiądzie z samochodu i przed wejściem do stacji metra, w obecności rodzin zabitych będzie się za nich modlić.
Następnie pojedzie do katedry na spotkanie z hiszpańskimi biskupami, do których wygłosi przemówienie. Odwiedzi również pobliską bazylikę Matki Bożej Opuszczonych. O godzinie 13.30 papież odmówi modlitwę Anioł Pański wraz z wiernymi, zgromadzonymi na Plaza de la Virgen.
Po obiedzie w pałacu arcybiskupów i popołudniowym odpoczynku papież złoży kurtuazyjną wizytę hiszpańskiej parze królewskiej - królowi Juanowi Carlosowi i jego żonie Zofii.
O godzinie 18.30 w Pałacu Arcybiskupów dojdzie do oczekiwanego z wielkim zainteresowaniem spotkania Benedykta XVI z premierem Hiszpanii Jose Luisem Rodriguezem Zapatero. Jak zgodnie podkreślają komentatorzy, będzie to niezwykle trudna rozmowa ze względu na politykę społeczną, prowadzoną przez socjalistyczny rząd w Madrycie, a krytykowaną ostro przez Watykan i hiszpański Kościół. Mija właśnie rok od wejścia w życie ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualistów.
Około godziny 21.00 papież pojedzie do dzielnicy Walencji o nazwie Miasto Sztuk i Nauk na uroczystość z udziałem uczestników V. Światowego Spotkania Rodzin. W czasie tego wieczornego czuwania wygłosi przemówienie i będzie świadkiem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich przez pary, obchodzące pięćdziesiątą rocznicę ślubu.
W niedzielę w tym samym miejscu Benedykt XVI odprawi mszę, kończącą spotkanie rodzin z całego świata i zarazem jego pielgrzymkę.
Włoscy watykaniści zastanawiają się, jakie przesłanie papież przekaże w sobotnim przemówieniu i niedzielnej homilii a także, jaki będzie ich ton. Jak się podkreśla nie będzie mógł nie odnieść się do kontrowersyjnych decyzji rządu Zapatero.
Bezpośrednio po mszy Benedykt XVI pojedzie na lotnisko, skąd odleci do Rzymu. W Wiecznym Mieście spodziewany jest około godziny 15.30.
Inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin był Jan Paweł II, który pierwsze taki spotkanie z udziałem około 200 tysięcy osób zwołał w Rzymie w październiku 1994 r., obchodzonym na mocy rezolucji ONZ jako Międzynarodowy Rok Rodziny. Właśnie tamten rok przyłączając się do inicjatywy Narodów Zjednoczonych polski Papież poświęcił na przypominanie nauczania Kościoła na temat rodziny i konieczności obrony życia. Wtedy ogłosił także "List do Rodzin", który zapewne przypomni Benedykt XVI podczas swej wizyty w Walencji.
Drugie Światowe Spotkanie Rodzin z Janem Pawłem II odbyło się w Rio de Janeiro w 1997 roku. W jego ramach Papież uczestniczył w gigantycznym rodzinnym festynie na słynnym stadionie Maracana. W kulminacyjnej mszy na błoniach Rio wzięło udział około 2 milionów wiernych. Po raz ostatni Papież - Polak spotkał się z rodzinami z całego świata w Rzymie w 2000 roku. Czwarte spotkanie, już bez udziału sędziwego i coraz bardziej chorego papieża, odbyło się w 2003 roku w stolicy Filipin - Manili. Niedługo przed swą śmiercią Jan Paweł II wyznaczył termin piątego spotkania zapowiadając, że odbędzie się ono w tym roku w Walencji.
Delegacji polskiego Episkopatu na spotkaniu w Walencji przewodniczy metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz, który w piątek wygłosił tam odczyt zatytułowany "Jan Paweł II - papież rodziny, papież życia".
W V. Światowym Spotkaniu Rodzin uczestniczy niewielka grupa pielgrzymów z Polski.
Sylwia Wysocka