Benedykt XVI do polskich biskupów o nauczaniu i wskazówkach Jana Pawła II
W sobotnim przemówieniu skierowanym do polskich biskupów, składających w Watykanie wizytę "ad limina Apostolorum", Benedykt XVI wielokrotnie przywołał nauczanie Jana Pawła II.
Przypomniał między innymi słowa polskiego papieża, wypowiedziane w Krakowie podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny: "Od krzyża w Nowej Hucie zaczęła się nowa ewangelizacja: ewangelizacja drugiego Millenium".
Mówił o drugim tysiącleciu, ale nie ma wątpliwości, że myślał już o trzecim. Pod Jego przewodnictwem weszliśmy w to nowe tysiąclecie chrześcijaństwa i doskonale zdajemy sobie sprawę, że Jego wezwanie do nowej ewangelizacji jest wciąż aktualne. W tych zwięzłych słowach wyznaczał cel: budzenie żywej, świadomej i odpowiedzialnej wiary - podkreślił Benedykt XVI.
Zwrócił także uwagę na zadania świeckich stwierdzając, że "jednym z głównych celów działalności laikatu jest odnowa moralna społeczeństwa". Nie może być ona - dodał - powierzchowna, wycinkowa i doraźna. Powinna charakteryzować się głęboką przemianą w etosie ludzi, to znaczy przyjęciem właściwej hierarchii wartości, według której kształtować się będą postawy.
Kościół nie utożsamia się z żadną partią, wspólnotą polityczną ani z systemem politycznym, natomiast przypomina zawsze, aby świeccy zaangażowani w życiu publicznym dawali odważne i czytelne świadectwo wartościom chrześcijańskim. Mają je głosić i bronić ich, gdy zostaną zagrożone. Będą to czynić na forum publicznym, zarówno w debatach gremiów politycznych, jak i w mediach. Jednym z ważnych zadań wynikających z procesu integracji europejskiej jest odważna troska o zachowanie tożsamości katolickiej i narodowej Polaków - przypomniał papież.
Zachęcam Was, drodzy Bracia - apelował do polskich biskupów - do wspierania tej posługi laikatu, z poszanowaniem słusznej autonomii polityki.
Benedykt XVI podkreślił, że w Polsce, zwłaszcza południowej, jest dużo powołań i zachęcał polskich księży do podejmowania posługi misyjnej i pracy duszpasterskiej w innych państwach.
Wydaje się, że jest to dziś szczególne zadanie, a nawet w pewnym sensie obowiązek Kościoła w Polsce. Posyłając jednak kapłanów za granicę, zwłaszcza na misje, pamiętajcie, aby zapewnić im oparcie duchowe i wystarczającą pomoc materialną - powiedział papież.
Sylwia Wysocka