Benedykt XVI do FAO: egoizm człowieka ponosi winę za głód na świecie
Benedykt XVI wyraził przekonanie, że winę za głód, panujący na świecie, ponosi oprócz innych czynników, jak nieurodzaj, także ludzki egoizm. W ogłoszonym w Watykanie przesłaniu z okazji przypadającego 16 października Światowego Dnia Żywności papież podkreślił, że głód jest rezultatem niewydolności społeczeństw i struktur gospodarczych, nastawionych na zysk.
Dzień ten proklamowała założona 60 lat temu Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), która z okazji tego jubileuszu zaprosiła do swej siedziby w Rzymie przywódców wielu krajów świata.
"Głód i niedożywienie to wciąż niestety powody największego zgorszenia w życiu rodziny ludzkiej" - napisał Benedykt XVI, którego orędzie zostanie odczytane podczas szczytu FAO w Rzymie. W liście do szefa ONZ-wskiej agendy Jacquesa Dioufa papież wyraził opinię, że cierpienie milionów ludzi na świecie, którzy nie mają nawet minimum jedzenia, pozwalającego na przeżycie, jest rezultatem nie tylko nieurodzaju, położenia geograficznego oraz klimatu, lecz także egoizmu człowieka .
"To z kolei - dodał Benedykt XVI - prowadzi do nieskuteczności działania organizacji społecznej, skostnienia struktur gospodarczych, nastawionych jedynie na zysk, do stosowania praktyk wymierzonych w życie ludzkie oraz systemów ideologicznych sprowadzających osobę ludzką do roli pozbawionego godności narzędzia".
Ta sytuacja zdaniem papieża wymaga podjęcia przez wspólnotę międzynarodową z FAO na czele natychmiastowych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego ludności świata.
Benedykt XVI przypomniał, że zawsze w centrum postępu technicznego musi stać człowiek, którego dobru ma on służyć. "Człowiek nie może naruszać równowagi naturalnej, która jest owocem ładu stworzenia; musi natomiast dołożyć wszelkich starań, aby pozostawić następnym generacjom ziemię, która będzie mogła je wyżywić" - podkreślił papież.
Sylwia Wysocka