Benedykt XVI apeluje do mediów o odpowiedzialność i odwagę
Benedykt XVI zaapelował do mediów o odpowiedzialność, odwagę i prawdomówność. W opublikowanym w Watykanie orędziu na 40. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który będzie obchodzony 28 maja, papież podkreślił, że przemysł medialny nie może być nastawiony wyłącznie na zysk.
Media muszą krzewić prawdę oraz pokój - przypomniał Benedykt XVI w swym pierwszym orędziu na temat środków przekazu.
Podkreślił, że ich rozwój daje olbrzymie możliwości służenia dobru wspólnemu. Jednak, jak dodał, "na co dzień przekonujemy się, że bezpośredniość komunikowania niekoniecznie przekłada się na budowę współpracy i jedności społecznej".
Zdaniem papieża "informowanie sumień jednostek i pomoc w kształtowaniu ich myślenia nigdy nie jest bezstronnym zadaniem".
"Autentyczne komunikowanie wymaga zasadniczej odwagi i zdecydowania. Wymaga też determinacji ze strony pracowników mediów, by nie dać się przytłoczyć przez natłok informacji ani nawet nie zadowolić się częściową czy też prowizoryczną prawdą" - napisał Benedykt XVI.
Podkreślił, że "podczas gdy rozmaite instrumenty społecznego komunikowania ułatwiają wymianę informacji, myśli oraz wzajemne zrozumienie między grupami, są one także naznaczone dwuznacznością".
"Wraz z zapewnieniem wielkiego okrągłego stołu do dialogu, niektóre tendencje w mediach tworzą rodzaj monokultury, duszącej geniusz kreatywności, pozbawiającej subtelności złożoność myśli i nie doceniającej specyfiki praktyk kulturowych oraz szczególnie przekonań religijnych. Do takich wypaczeń dochodzi, kiedy przemysł mediów służy samemu sobie i jest skierowany wyłącznie na zysk tracąc przy tym poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro" - zauważył papież.
Przypomniał o konieczności wspierania małżeństwa i życia rodzinnego jako fundamentów każdej kultury i społeczeństwa, a także o obowiązku troski o wychowanie dzieci.
"Czyż nasze serca nie płaczą - zapytał Benedykt XVI - gdy młodzi ludzie ulegają upadlającym i fałszywym przejawom miłości, które wyśmiewają pochodzącą od Boga godność osoby ludzkiej i podważają dobro rodziny?".
Zdaniem papieża media, kształtujące kulturę popularną, muszą przezwyciężać wszelkie pokusy manipulowania, zwłaszcza młodzieżą i starać się wychowywać oraz służyć.
Tekst orędzia ogłoszono we wspomnienie świętego Franciszka Salezego, który jest patronem prasy katolickiej.
Sylwia Wysocka