ŚwiatBelki ze słynnego meczetu w Kordobie na aukcji

Belki ze słynnego meczetu w Kordobie na aukcji

Hiszpania poinformowała, że
Interpol bada pochodzenie i autentyczność pięciu rzeźbionych belek
stropowych, wystawionych na aukcję przez brytyjski dom aukcyjny
Christie's. Datowane na X w. belki pochodzą ze słynnego meczetu w
Kordobie, zabytku ze światowej listy UNESCO.

Modrzewiowe belki, 6-metrowej długości, pokryte geometrycznym i stylizowanym ornamentem roślinnym oraz częściowo polichromią, mają być licytowane w Londynie 4 kwietnia. Każdą z nich oszacowano na 200-300 tys. funtów (534 tys. dolarów).

W zeszłym tygodniu hiszpańskie Ministerstwo Kultury poprosiło Interpol o zbadanie prawnego statusu belek z meczetu, który - jak podaje na swoich stronach internetowych dom aukcyjny Christie's - jest "jednym z najważniejszych zabytków świata".

Według domu aukcyjnego odkryto je w wielkiej stodole, której poprzedni właściciel twierdził, że znajdowały się tam od dziesięcioleci. Podobno miały być wykorzystane do budowy, ale planów tych nie zrealizowano.

Hiszpańskie ministerstwo chce ustalić, w jaki sposób belki znalazły się poza Hiszpanią, ponieważ przepisy z 1985 roku wymagają specjalnego zezwolenia na wywóz zabytków i dzieł sztuki mających więcej niż 100 lat. Według domu aukcyjnego belki wywędrowały z Hiszpanii przed rokiem 1928.

Wielki meczet Ummajjadów (Mezquita de los Omeyas) w Kordobie jest najważniejszym muzułmańskim pomnikiem na Zachodzie i jednym z najwspanialszych dzieł architektury islamu. Sala modlitw, o wysokości 11,5 m, wspiera się na gęstwinie 850 kolumn, połączonych podkowiastymi łukami.

Sama Kordoba przez kilkaset lat była jednym z największych miast zachodniego świata, ważnym ośrodkiem nauki, kultury i sztuki: liczyła do miliona mieszkańców, miała ponad 300 meczetów, 300 łaźni publicznych, 50 szpitali, 20 publicznych bibliotek, 80 szkół i 17 wyższych uczelni. Meczet Ummajjadów, budowany od 785 roku do końca X w, powstał na fundamentach świątyni rzymskiej i murach późniejszej bazyliki wizygockiej. Po zdobyciu Kordoby przez chrześcijan zamieniono go w XIII w. na katedrę.

Archidiecezja Kordobańska podała we wtorek, że ona także stara się ustalić autentyczność belek i wynajęła zespół prawników w Wielkiej Brytanii, gdyby miało okazać się, że rzeczywiście pochodzą z meczetu i z Hiszpanii wywieziono je nielegalnie.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)