Belka o firmach, które zwyciężyły przetarg
W skład zwycięskiego konsorcjum w przetargu na
wyposażenie nowej armii irackiej wchodzą Ostrowski Arms i Polska
Izba Przemysłu Zbrojeniowego - poinformował w niedzielę szef
departamentu ekonomicznego Tymczasowych Władz Koalicyjnych w
Iraku, prof. Marek Belka.
01.02.2004 | aktual.: 01.02.2004 17:53
_ "W konsorcjum, które wygrało przetarg, znalazły się trzy firmy amerykańskie, cztery irackie i dwie polskie - Ostrowski Arms i Polska Izba Przemysłu Zbrojeniowego"_ - powiedział Belka. "Dowiedziałem się także, że polskie firmy wchodzące w skład zwycięskiego konsorcjum mają dostarczać znaczącą część wyposażenia, uzbrojenia i środków transportu" - zaznaczył.
Ani Marek Belka, ani wcześniej minister Jerzy Szmajdziński nie potrafili podać żadnych szczegółów na temat obu polskich firm, wchodzących w skład konsorcjum NOUR. Z informacji PAP wynika, że Ostrowski Arms.Firma Handlu Zagranicznego to warszawska firma konsultingowa, mająca koncesję na wszystkie rodzaje broni i ciężki sprzęt wojskowy, mogąca podejmować rozmowy handlowe w różnych dziedzinach życia gospodarczego. Natomiast Polska Izba Przemysłu Zbrojeniowego czy - według innych źródeł - Polska Izba Producentów Przemysłu Zbrojeniowego to zrzeszenie kilkunastu firm, nie wykluczone, że powstałe dla potrzeb przetargu na uzbrojenie nowej armii irackiej.
W przetargu na wyposażenie przyszłego wojska irackiego startował także Bumar. Przetarg wygrało konsorcjum NOUR, które zaproponowało cenę 327 mln dolarów, podczas gdy oferta Bumaru miała kosztować ponad 500 mln. Przetarg dotyczył dostaw sprzętu i uzbrojenia dla 27 batalionów przyszłej armii irackiej w ciągu dwóch lat. (iza)