Trwa ładowanie...
d1c12mz
IAR

Belgijsko-francuski spór o zamachowca z Paryża. Bruksela oskarża Paryż o złamanie tajemnicy śledztwa

• Belgia oskarża Francję o złamanie tajemnicy śledztwa
• Chodzi o informacje z pierwszego przesłuchania Salaha Abdeslama
• Francuzi ujawnili część zeznań koordynatora zamachów w Paryżu
• 26-letni mężczyzna, schwytany w Belgii, przebywa tam w więzieniu
• Francuzi ubiegają się o jego ekstradycję
• Aresztowany będzie wnioskował o osądzenie w Belgii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Abdeslam Salah
Abdeslam Salah (Twitter)
d1c12mz

Salah Abdeslam, oskarżony o zorganizowanie listopadowych ataków terrorystycznych w Paryżu, zostanie ponownie przesłuchany w środę. 26-letni mężczyzna, schwytany w piątek w Brukseli, przebywa w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Brugii. Informacje o sobotnim, pierwszym przesłuchaniu, przekazane mediom przez francuskiego prokuratora, zirytowały Belgów.

- Francuzi złamali tajemnicę śledztwa - mówią belgijscy politycy i eksperci. Francuski prokurator Francois Molins zacytował na konferencji prasowej kilka zdań z zeznań. - Salah Abdeslam podczas przesłuchania przez belgijskich śledczych potwierdził udział w listopadowych zamachach. Powiedział, że chciał dokonać samobójczego ataku na stadionie w Paryżu, ale zrezygnował - powiedział francuski prokurator.

Po tych słowach adwokat Salaha Abdeslama złożył oficjalne zażalenie. Podkreślał, że ujawnianie informacji z prowadzonego śledztwa i z przesłuchania jest niedopuszczalne. Dodał, że belgijscy śledczy nie przekazywali opinii publicznej żadnych wiadomości. Informowali jedynie, że Salah Abdeslam, ranny w nogę podczas obławy policyjnej, opuścił szpital.

d1c12mz

Nie po raz pierwszy iskrzy na linii Belgia - Francja po listopadowych atakach terrorystycznych, w których zginęło 130 osób. Rząd w Brukseli protestował, kiedy Paryż zrzucał na Belgię winę za zamachy we francuskiej stolicy.

W jednej z brukselskich dzielnic mieszkał bowiem Salah Abdeslam, a także jego brat - zamachowiec-samobójca z Paryża. Belgijscy dyplomaci mówili wtedy, że to próba zatuszowania przez francuskie służby błędów popełnionych w walce z islamskim ekstremizmem.

d1c12mz

Podziel się opinią

Share
d1c12mz
d1c12mz
Więcej tematów