Belgia otrzymała pozwy przeciw Bushowi i Blairowi
Belgia poinformowała, że
na mocy ustawy o sądzeniu zbrodni wojennych przyjęła pozwy przeciw
prezydentowi USA George'owi W. Bushowi i premierowi Wielkiej
Brytanii Tony'emu Blairowi, lecz zostały one przekazane do krajów
osób pozwanych.
Przekazanie tych pozwów do USA i Wielkiej Brytanii zmniejsza szanse na to, by sprawy znalazły się w sądzie.
Belgia jest ostro krytykowana, szczególnie przez USA, za prawo, które umożliwia sądom belgijskim sądzenie cudzoziemców oskarżonych o popełnienie zbrodni wojennych i poważne łamanie praw człowieka, niezależnie od tego, gdzie zostały popełnione.
Jednak aby zapobiec składaniu pozwów z przyczyn politycznych, później znowelizowała ustawę w ten sposób, że pozwy mogą być przesyłane do kraju osoby pozwanej, jeśli istnieje w nim niezależny system sądowniczy, umożliwiający właściwe rozpatrzenie sprawy.
Belgijskie ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że do sądów zostały złożone trzy pozwy przeciw Bushowi, Blairowi i kilku wysokim rangą członkom administracji amerykańskiej, oskarżające ich o zbrodnie wojenne w Iraku i Afganistanie. Dzięki poprawce do ustawy w czwartek pozwy zostały przekazane do USA i Wielkiej Brytanii.
Pierwszy z pozwów oskarża Busha, Blaira, amerykańskiego sekretarza stanu Colina Powella, ministra obrony USA Donalda Rumsfelda i amerykańskiego generała Tommy'ego Franksa o zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Iraku.
W drugim pozwie oskarżony został - również w związku z wojną z Irakiem - Powell, a w trzecim Bush, Rumsfeld, minister sprawiedliwości USA John Ashcroft, doradczyni ds. bezpieczeństwa narodowego Condoleezza Rice i wiceminister obrony Paul Wolfowitz, oskarżeni o zbrodnie przeciw ludzkości w Afganistanie i Iraku.
Rzecznik ministerstwa odmówił ujawnienia, kiedy i przez kogo zostały złożone pozwy.(iza)