Trwa ładowanie...
d4b5aoq

Belgia: ekstradycja członka Al-Kaidy do USA

Skazany w 2003 roku w Belgii za próbę zorganizowania zamachu na bazę wojskową członek Al-Kaidy Nizar Trabelsi, którego ekstradycji domagały się USA, uznając go za winnego również innej działalności terrorystycznej, został przekazany Amerykanom.

d4b5aoq
d4b5aoq

Trabelsi, to Tunezyjczyk, były zawodowy piłkarz, który uzależnił się od narkotyków, a następnie trafił do obozów szkoleniowych Al-Kaidy w Afganistanie.

Został zatrzymany dwa dni po zamachach z 11 września 2001 roku, został skazany na 10 lat więzienia za planowanie, wraz z innymi terrorystami, zamachu na belgijską bazę wojskową Kleine Brogel Air Base, w której stacjonują żołnierze amerykańscy.

Trabelsi prowadził długą kampanię sądową, by nie dopuścić do przekazania go wymiarowi sprawiedliwości w USA, twierdząc, że obawia się "nieludzkiego traktowania". 23 września Rada Państwa - Sąd Administracyjny Belgii - oddaliła jego ostatni wniosek.

Belgia "otrzymała gwarancje władz amerykańskich, z których wynika, że Trabelsi będzie sądzony przez sąd cywilny, a nie wojskowy i że nie zostanie skazany na karę śmierci" - wyjaśniła minister sprawiedliwości Belgii Annemie Turtelboom.

d4b5aoq

USA wystąpiły o ekstradycję Tunezyjczyka w 2008 roku; w 2007 roku wielka ława przysięgłych Dystryktu Kolumbii oskarżyła go "próby zabicia amerykańskich obywateli poza terytorium Stanów Zjednoczonych", co w Ameryce jest przestępstwem karanym dożywotnim więzieniem. Trabelsi jest też oskarżany przez Waszyngton o "przynależność do organizacji usiłującej posłużyć się bronią masowego rażenia oraz dostarczającej wsparcia materialnego zagranicznym organizacjom terrorystycznym".

d4b5aoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b5aoq
Więcej tematów