PolskaBędzie więcej czystego powietrza w Krakowie. Ruszają prace systemu MONIT-AIR

Będzie więcej czystego powietrza w Krakowie. Ruszają prace systemu MONIT-AIR

Miasto zaczęło wprowadzać w życie projekt "Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie - MONIT-AIR". Ma on odpowiedzieć na pytanie co zrobić, aby zwiększyć dopływ świeżego powietrza do Krakowa.

Będzie więcej czystego powietrza w Krakowie. Ruszają prace systemu MONIT-AIR
Źródło zdjęć: © WP.PL | Robert Kulig

W czwartek, 18 września, zainaugurowany został projekt, dzięki któremu w przyszłości Kraków ma oddychać pełną piersią - pełną czystego powietrza. Obecnie jego jakość nie jest najlepsza, urzędnicy z magistratu chcą sprawić, że się to zmieni.

Skomplikowana nazwa inwestycji kryje za sobą szeroki zakres działań zmierzających nie tylko do doraźnego, ale również przyszłościowego radzenia sobie z problemem warunków aerosanitarnych. Położenie geograficzne Krakowa sprawia, że cyrkulacja powietrza w tym miejscu jest utrudniona.

- Za zanieczyszczenie w takich miastach jak Kraków odpowiadają w 70 proc. kwestie związane z meteorologią. Stąd jednym z celów naszego projektu jest pozyskanie wiedzy, jak zwiększyć ilości świeżego powietrza w mieście, ograniczając przy tym niekorzystny wpływ zanieczyszczeń - mówił dr Leszek Ośrodka kierownik Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW w Krakowie, członek Rady Programowej przy Prezydencie Krakowa ds. Ochrony Powietrza.

Projekt obejmuje m.in. takie działania jak ocena warunków przewietrzania Krakowa przy wykorzystaniu zaawansowanego systemu modelowania, inwentaryzacja niskiej emisji w zakresie czynnych pieców, kotłowni i kominków na paliwo stałe, a także działania kontrolne w zakresie likwidacji pieców na paliwo stałe.

Ma także powstać mapa określająca czynniki aerodynamiczne z naniesioną zinwentaryzowaną zielenią oraz komputerowy system zarządzania terenami zielonymi. Na tej inwestycji głównie mają korzystać mieszkańcy Krakowa.

- To krakowianie najlepiej odczują wymierne skutki projektu. Urzędnicy zyskają nowe narzędzia do planowania przestrzennego, które przyniesie pozytywny efekt dla mieszkańców w zakresie ochrony powietrza. Dodatkowo zinwentaryzowana będzie zieleń, a także określona liczba czynnych pieców węglowych - podkreśla Krystyna Śmiłek, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska.

Projekt "Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie - MONIT-AIR" jest przedsięwzięciem dofinansowanym ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014. Wartość projektu wynosi 3 685 671 zł.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)