Będzie spotkanie Duda-Biden na szczycie NATO?
Prezydencki minister Andrzej Dera poinformował, że pierwsze spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem może odbyć się na najbliższym szczycie NATO. Wydarzenie przewidziane jest na koniec pierwszego półrocza 2021 r.
- Prezydent Stanów Zjednoczonych, z informacji, które mam, prawdopodobnie się tam uda. (..) Myślę, że to będzie taka realna pierwsza możliwość spotkania z prezydentem Stanów Zjednoczonych. A jeśli chodzi o wizyty w Polsce, czy w Stanach Zjednoczonych, to rozmowy trwają, nic się nie dzieje tak szybko, jak się komuś wydaje - powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia Dera.
Prezydencki minister przekonywał, że "to normalne praktyki w dyplomacji, że najpierw rozmawia zaplecze, by w przyszłości rozmawiali szefowie, tak było, jest i będzie w polityce zagranicznej i w dyplomacji".
Wspólne interesy Polski i USA
Dera podkreślał podczas rozmowy, że Polskę i  Stany Zjednoczone łączy wiele strategicznych celów. - Takie kwestie jak wzmocnienie flanki wschodniej NATO, jak kwestie energetyczne, budowa elektrowni atomowych w Polsce, jak współpraca w zakresie energetycznym jest absolutnie w interesie Stanów Zjednoczonych i w interesie Polski - powiedział.
Prezydencki minister zdradził też kulisy rozmów dotyczących budowy elektrowni atomowej w kraju. Zapytany, skąd powinna pochodzić technologia przyznał, że - Musimy wybrać najlepszą technologię, najbardziej bezpieczną, z najlepszymi warunkami finansowymi. I na pewno, patrząc w dzisiejszy świat atomu, elektrowni atomowych, wymienił pan trzech najważniejszych graczy na tym rynku - czyli stronę amerykańską, koreańską i francuską i od strony rządowej będzie analizowanie tych propozycji.
Zdaniem Dery, premier ma spotkać się w tej sprawie z prezydentem Francji. Powiedział, że trwają też rozmowy ze stroną koreańską.
Atom to "kwestia strategicznego bezpieczeństwa energetycznego"?
- Jedno jest ważne - ten wybór musi być akceptowany przez zdecydowaną większość polityczną i społeczną, bo kwestia atomu to kwestia strategicznego bezpieczeństwa energetycznego na przyszłość i od dobrego wyboru będzie też zależała nasza jakość życia w przyszłości – ocenił prezydencki minister.