Trwa ładowanie...
d1vesft
d1vesft

Będzie protest przeciwko uhonorowaniu Juszczenki przez KUL

1 lipca w Lublinie kresowianie będą protestować przeciwko nadaniu przez Katolicki Uniwersytet Lubelski tytułu doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence. Kresowianie sprzeciwiają się uhonorowaniu przywódcy stawiającego pomniki ukraińskim nacjonalistom i faszystom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1vesft

Decyzja o proteście zapadła wczoraj w Zamościu - poinformował ksiądz Tadeusz Isakowicz -Zaleski, który dziś w Ostrowcu Świętokrzyskim promował swoją najnowszą książkę i wygłosił prelekcję na temat "Przemilczane ludobójstwo na Kresach". W jego ocenie, wyróżniając Juszczenkę, KUL popełnia wielki błąd. Jak wyjaśnił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wręczenie prezydentowi tytuł doktora honoris causa, doprowadzi do pogorszenia stosunków polsko-ukraińskich.

Ksiądz Isakowicz-Zaleski zapowiedział swój udział w antyjuszczenowskiej manifestacji w Lublinie. W jej trakcie ma zamiar publicznie odczytać nazwiska 180 księży katolickich zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.

Duchowny wyjaśnia, że jest to jego obowiązek. Jak dodał, Kościół katolicki beatyfikuje księży pomordowanych przez Niemców, zapominając o księżach zamordowanych w barbarzyński sposób przez nacjonalistów ukraińskich.

Powołując się na prace wielu historyków ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski twierdzi, że w latach 1939-1947 Ukraińcy wymordowali około 200 tysięcy Polaków. W większości były to kobiety i dzieci. Jego zdaniem, ukrywanie prawdy o masowych mordach wbrew intencjom polskich polityków nie przyczyni się do poprawy stosunków z Ukrainą ale przyniesie odwrotny efekt.

d1vesft

Podziel się opinią

Share
d1vesft
d1vesft
Więcej tematów