Trwa ładowanie...

Będzie nowa partia. Nieoficjalnie padły nazwiska

Federacja dla Rzeczypospolitej - tak nazywać się ma nowa partia na polskiej scenie politycznej. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że liderem nowego ugrupowania zostać ma Marek Jakubiak, polityk wcześniej działający w Kukiz’15 i Konfederacji.

Będzie nowa partia. Nieoficjalnie padły nazwiskaŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d18rrvh
d18rrvh

Informację o powołaniu nowej partii politycznej podał "Dziennik Gazeta Prawna". Jej dziennikarze wyjaśniają, że nowa formacja ma zostać zarejestrowana w piątek. Wtedy złożone mają zostać stosowne dokumenty partii, która w założeniu ma być chadecka i republikańska.

Polityków, którzy mają tworzyć trzon nowego ugrupowania "DGP" nazywa "pogrobowcami" ruchu Pawła Kukiza. Obok Marka Jakubiaka w nowy projekt zaangażowani mają być również Andrzej Maciejewski i Paweł Grabowski.

Dziennik dotarł również do programu powstającej partii. To m.in. "przywrócenie obywatelom nadzoru nad państwem za pomocą bezprogowych referendów" oraz zwiększenie frekwencji wyborczej poprzez wprowadzenie powszechnej możliwości głosowania przez internet.

Banaś nie ma zamiaru podać się do dymisji. Reakcja Ryszarda Terleckiego

Nowa partia ma stawiać na budowę systemu prezydenckiego

Jak wyjaśnia "DGP", część gospodarcza programu oparta została o tzw. ustawę Dzierżawskiego, którą cztery lata temu opracowali eksperci i analitycy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

d18rrvh

Zakładała ona likwidację PIT i CIT, a także składek na ZUS i Fundusz Pracy. W zamian proponowano wprowadzenie dwóch stałych stawek podatkowych dla firm i instytucji finansowych oraz jednolitej 25-procentowej stawki podatku od Funduszu Płac.

Marek Jakubiak w rozmowie z "DGP" wyjaśnia, że celem formacji ma być także wzmocnienie funkcji prezydenta.

- Armia i MSZ powinny podlegać bezpośrednio prezydentowi z prawem wyznaczania przez niego ministrów - stwierdził Jakubiak, zauważając, że to inny kierunek niż ten obrany przez PiS, które wzmacnia rolę premiera w państwie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18rrvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18rrvh
Więcej tematów