Trwa ładowanie...
d3zjqai

Będzie nowa partia. Nieoficjalnie padły nazwiska

Federacja dla Rzeczypospolitej - tak nazywać się ma nowa partia na polskiej scenie politycznej. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że liderem nowego ugrupowania zostać ma Marek Jakubiak, polityk wcześniej działający w Kukiz’15 i Konfederacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowa partia ma być chadecka i republikańska
Nowa partia ma być chadecka i republikańska (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d3zjqai

Informację o powołaniu nowej partii politycznej podał "Dziennik Gazeta Prawna". Jej dziennikarze wyjaśniają, że nowa formacja ma zostać zarejestrowana w piątek. Wtedy złożone mają zostać stosowne dokumenty partii, która w założeniu ma być chadecka i republikańska.

Polityków, którzy mają tworzyć trzon nowego ugrupowania "DGP" nazywa "pogrobowcami" ruchu Pawła Kukiza. Obok Marka Jakubiaka w nowy projekt zaangażowani mają być również Andrzej Maciejewski i Paweł Grabowski.

Dziennik dotarł również do programu powstającej partii. To m.in. "przywrócenie obywatelom nadzoru nad państwem za pomocą bezprogowych referendów" oraz zwiększenie frekwencji wyborczej poprzez wprowadzenie powszechnej możliwości głosowania przez internet.

d3zjqai

Banaś nie ma zamiaru podać się do dymisji. Reakcja Ryszarda Terleckiego

Nowa partia ma stawiać na budowę systemu prezydenckiego

Jak wyjaśnia "DGP", część gospodarcza programu oparta została o tzw. ustawę Dzierżawskiego, którą cztery lata temu opracowali eksperci i analitycy Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

d3zjqai

Zakładała ona likwidację PIT i CIT, a także składek na ZUS i Fundusz Pracy. W zamian proponowano wprowadzenie dwóch stałych stawek podatkowych dla firm i instytucji finansowych oraz jednolitej 25-procentowej stawki podatku od Funduszu Płac.

Marek Jakubiak w rozmowie z "DGP" wyjaśnia, że celem formacji ma być także wzmocnienie funkcji prezydenta.

- Armia i MSZ powinny podlegać bezpośrednio prezydentowi z prawem wyznaczania przez niego ministrów - stwierdził Jakubiak, zauważając, że to inny kierunek niż ten obrany przez PiS, które wzmacnia rolę premiera w państwie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3zjqai

Podziel się opinią

Share
d3zjqai
d3zjqai
Więcej tematów