Trwa ładowanie...
d4lztig

Będzie konkurs z wiedzy o Lechu Kaczyńskim. Do wygrania przepustka do liceum

• Kuratorium Oświaty w Warszawie ogłosiło konkurs pod hasłem "Lech Kaczyński – historia najnowsza"
• Konkurencja będzie podzielona na trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki
• Kuratorium: konkurs ma zachęcić uczniów gimnazjów do samodzielnego poznawania najnowszych dziejów Polski
• Finaliści i laureaci zdobędą przywileje podczas rekrutacji do liceów
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie konkurs z wiedzy o Lechu Kaczyńskim. Do wygrania przepustka do liceum
(PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d4lztig

"Kiedy wasi rodzice lub dziadkowie mogli oglądać trzynastoletniego chłopaka, występującego razem ze swym bratem w znanej bajce na ekranie kinowym i telewizyjnym, nie przypuszczali, że patrzą na przyszłego działacza politycznego Polski konspiracyjnej i opozycyjnej, jednego z przywódców związku zawodowego, do którego zapisze się dziesięć milionów Polaków, polityka, prezydenta naszej stolicy i w końcu naszego państwa" - czytamy w liście Kuratorium Oświaty w Warszawie, skierowanym do uczniów.

Gimnazjaliści z Mazowsza zmierzą się w konkursie z wiedzy o Lechu Kaczyńskim. Konkurencja będzie podzielona na trzy etapy: szkolny, rejonowy i wojewódzki. Pierwszy z nich sprawdzi wiedzę z najnowszej historii Polski. Kolejny skupi się na końcówce lat 70. i 80. Będzie zatem związany z działalnością Lecha Kaczyńskiego w opozycji antykomunistycznej na Wybrzeżu. Ostatni, wojewódzki etap sprawdzi wiedzę uczestników konkursu z zakresu "działalności publicznej tytułowego bohatera" od 1990 do 2010 roku.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o najnowszej historii Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej oraz popularyzacja wiedzy o Lechu Kaczyńskim. Konkurs ma zachęcić uczniów gimnazjów do samodzielnego poznawania najnowszych dziejów Polski i naszego regionu - mówi Wirtualnej Polsce rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Warszawie Andrzej Kulmatycki.

d4lztig

Od uczestników konkursu będzie wymagana znajomość m.in. politycznej autobiografii prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego pt. "Porozumienie przeciw monowładzy". Obok książek historycznych znalazły się także wywiady z Lechem Kaczyńskim i członkami jego rodziny. Uczniowie przystąpią do pierwszego etapu szkolnego konkursu "Lech Kaczyński – historia najnowsza" 15 grudnia br.

- Odbywa się to za pośrednictwem dedykowanego serwisu internetowego, wykorzystywanego także przy innych konkursach realizowanych przez Kuratorium Oświaty w Warszawie. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego otrzymamy listy uczniów zaklasyfikowanych do drugiego etapu rejonowego konkursu - dodaje Kulmatycki.

31 maja 2017 r. kuratorium ogłosi listę finalistów i laureatów, którzy otrzymają uprawnienia wynikające bezpośrednio z obowiązujących przepisów prawa oświatowego. - Wiążą się one z przywilejami podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych - mówi rzecznik kuratorium. Przewodniczącym wojewódzkiej komisji konkursowej będzie dr Jacek Żurek, nauczyciel akademicki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

d4lztig

Podziel się opinią

Share
d4lztig
d4lztig