Trwa ładowanie...
d10yjt7

Będzie kolejny długi weekend w kalendarzu? Petycja już jest w Senacie

Fundacja Naukowa Katolików „Eschaton” walczy o to, aby drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, był dniem ustawowo wolnym od pracy. Święto wypada w poniedziałek po tzw. Zielonych Świątkach. Jeśli pomysł wejdzie w życie, to będziemy mieć kolejny długi weekend.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Będzie kolejny długi weekend w kalendarzu? Petycja już jest w Senacie
(123RF.COM)
d10yjt7

Święto Zesłania Ducha Świętego zawsze wypada pięćdziesiąt dni po Wielkanocy i jest dniem wolnym od pracy. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim i tak naprawdę trwa przez dwa dni. W niedzielę i w poniedziałek. W niektórych krajach, szczególnie protestanckich, drugi dzień również jest dniem wolnym.

„Eschaton” chce, aby w Polsce święto było w pełni celebrowane. Tym bardziej, że w przeszłości poniedziałek po Zielonych Świątkach był wolny. Zniesiono go w 1951 roku. Obecnie jedynie wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego podlegają pod ustawę, która przyznaje im ten dzień wolnym.

Jak podaje "Rzeczpospolita" wielu polityków sceptycznie podchodzi do postulatu fundacji. "Wolałbym iść w stronę wydłużania urlopów w Polsce" - powiedział wiceszef senackiej komisji petycji Jan Rulewski z PO. Polskie Stronnictwo Ludowe również nie jest przekonane, chociaż od kilkudziesięciu lat w dniu Zielonych Świątek obchodzi swoje święto. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że trzeba przeprowadzić konsultacje.

Pierwszy krok został już wykonany, ponieważ petycja "Estachonu" trafiła do Senatu. Przeforsowanie go może być trudne, ale z pewnością wielu Polaków ucieszyłby kolejny dzień wolny od pracy, który jednocześnie wydłużałby wolny weekend.

d10yjt7

Podziel się opinią

Share

d10yjt7

d10yjt7
Więcej tematów