Trwa ładowanie...

Będzie kolejny długi weekend w kalendarzu? Petycja już jest w Senacie

Fundacja Naukowa Katolików „Eschaton” walczy o to, aby drugi dzień Zesłania Ducha Świętego, był dniem ustawowo wolnym od pracy. Święto wypada w poniedziałek po tzw. Zielonych Świątkach. Jeśli pomysł wejdzie w życie, to będziemy mieć kolejny długi weekend.

Będzie kolejny długi weekend w kalendarzu? Petycja już jest w SenacieŹródło: 123RF.COM
d1ho7fa
d1ho7fa

Święto Zesłania Ducha Świętego zawsze wypada pięćdziesiąt dni po Wielkanocy i jest dniem wolnym od pracy. To jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim i tak naprawdę trwa przez dwa dni. W niedzielę i w poniedziałek. W niektórych krajach, szczególnie protestanckich, drugi dzień również jest dniem wolnym.

„Eschaton” chce, aby w Polsce święto było w pełni celebrowane. Tym bardziej, że w przeszłości poniedziałek po Zielonych Świątkach był wolny. Zniesiono go w 1951 roku. Obecnie jedynie wyznawcy Kościoła Zielonoświątkowego podlegają pod ustawę, która przyznaje im ten dzień wolnym.

Jak podaje "Rzeczpospolita" wielu polityków sceptycznie podchodzi do postulatu fundacji. "Wolałbym iść w stronę wydłużania urlopów w Polsce" - powiedział wiceszef senackiej komisji petycji Jan Rulewski z PO. Polskie Stronnictwo Ludowe również nie jest przekonane, chociaż od kilkudziesięciu lat w dniu Zielonych Świątek obchodzi swoje święto. Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że trzeba przeprowadzić konsultacje.

Pierwszy krok został już wykonany, ponieważ petycja "Estachonu" trafiła do Senatu. Przeforsowanie go może być trudne, ale z pewnością wielu Polaków ucieszyłby kolejny dzień wolny od pracy, który jednocześnie wydłużałby wolny weekend.

d1ho7fa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ho7fa
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj