Będą renty także dla pełnoletnich ofiar katastrofy w Katowicach?
Premier Kazimierz Marcinkiewicz nie wykluczył, że pomoc w postaci renty specjalnej otrzymają nie tylko dzieci ofiar katastrofy budowlanej katowickiej hali targowej, ale - jeżeli będzie taka potrzeba - również inne osoby pozostające w jej efekcie bez środków do życia.
Nie znam jeszcze takiego przypadku, ale to badają wojewodowie. Jeśli jest potrzeba by renta została udzielona nie tylko dzieciom, ale innym osobom, które pozostały bez środków do życia ze względu na śmierć bliskiej osoby w katastrofie, to również będzie to wzięte pod uwagę - powiedział premier.
Marcinkiewicz poinformował, że pomoc dla ofiar tragedii ma trzy etapy. Pierwszym z nich było wsparcie w pierwszych dniach po dramacie, polegające m.in. na opłacaniu poszkodowanym hoteli, przewozu. Drugi to pomoc doraźna dla rodzin, czyli "jednorazowa, najczęściej jednorazowa pomoc finansowa".
Natomiast trzeci element wsparcia to pomoc stała w postaci rent specjalnych dla dzieci ofiar. Pierwsze decyzje zostały już wydane i pierwsze środki finansowe za parę dni dotrą do konkretnych rodzin. Podpisywałem już odpowiednie dokumenty z tym właśnie związane - zapewnił Marcinkiewicz.
Czas pracy nad przyznaniem rent jest uzależniony tylko i wyłącznie od zebrania danych i dokumentacji, które są niezbędne, by takich rent udzielić - dodał. W ocenie premiera, pod koniec przyszłego tygodnia "będziemy mieli sprawę rent zamkniętą".
Do zawalenia się hali targowej Międzynarodowych Targów Katowickich, gdzie odbywała się wystawa gołębi pocztowych, doszło 28 stycznia. Pod gruzami zginęło 65 osób, a ok. 140 zostało rannych.