"Beatyfikacja Jana Pawła II spełnieniem głosu ludu"
Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera uważa, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II jest spełnieniem głosu ludu "Santo subito" ("Święty natychmiast"). Taki napis widniał na transparentach w czasie pogrzebu Jana Pawła II.
28.06.2005 | aktual.: 28.06.2005 17:21
Bp Libera z okazji oficjalnego otwarcia procesu Papieża Polaka w rzymskiej bazylice św. Jana na Lateranie dodał, że głos ludu został wysłuchany przez Benedykta XVI.
Zdaniem sekretarza Episkopatu Polski, papież Benedykt XVI zastosował taką szybką ścieżkę, gdy chodzi o beatyfikację Jana Pawła II, uwzględniając przy tym wszystkie normy, zarówno prawa kanonicznego i prawa kościelnego, które dotyczy procesów beatyfikacyjnych.
Należy się cieszyć z rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II - ostatniego formalnego etapu, zmierzającemu ku temu, by Kościół uznał świętość, doskonałość, radykalizm życia ewangelicznego papieża Polaka - powiedział bp Libera.
Jego zdaniem, będzie to proces szybki i sprawny, chociażby dlatego, że widać wyraźną wolę i zdecydowanie papieża Benedykta XVI, Kurii Rzymskiej i Stolicy Apostolskiej, "by szybko ten proces zamknąć".
Bp Libera podkreślił jednocześnie, że należy zwrócić uwagę na to, że szybko powołany został postulator procesu, który ma już swoje biuro i wszystkie najnowocześniejsze środki elektroniczne do sprawnego jego przeprowadzenia.
Sądzę, że będziemy mieli rychłą radość świętowania beatyfikacji Jana Pawła II wielkiego - zaznaczył biskup Libera.
My tego kandydata na ołtarze - w osobie Jana Pawła II - przez prawie 27 lat, a niektórzy jeszcze i dłużej, widzieliśmy, znaliśmy, myśmy o niego się ocierali, słuchali jego głosu, ściskali jego dłoń. I ten właśnie człowiek niedługo zostanie ogłoszony błogosławionym, czyli świętym, tj. chrześcijaninem spełnionym, doskonałym - powiedział biskup Libera.